Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LOKVENCOVÁ, Magda, JUDr., režisérka, Bratislava

Datum narození: 13.9.1916
Místo narození: Pacov
Datum úmrtí: 17.1.1966
Místo úmrtí: Bratislava
Jako mladá odešla Magda s otcem Antonínem Lokvencem, zaměstnaným ve službách armády, na Slovensko, které se jí po zbytek života stalo domovem. Záhy přišla o matku a tak se s otcem starala o dva mladší sourozence. Byla první manželkou Gustáva Husáka. S budoucím manželem se seznámila v roce 1935 na přednášce levicové inteligence. Měla s ním dva syny, Vladimíra (1944) a Jana (1946).

Absolventka bratislavské právnické fakulty (doktorát obhájila roku 1940) za války studovala při zaměstnání dramatický odbor Státní konzervatoře v Bratislavě. Divadlo pro ni představovalo největší lásku života. Vzdělaná, levicová intelektuálka se záhy stala nespornou autoritou.

V letech 1947-1952 byla herečkou a režisérkou Nové scény v Bratislavě. Když se její muž dostal do vězení, čekala i na ni internace. S Gustávem Husákem se rozvedla až po jeho návratu z vězení (1960). Jejím druhým partnerem byl herec Ctibor Filčík (1920-1980).

Sama musela odejít z divadla a na čas se věnovat muzejnictví (1952-1955 pracovala ve Slovenském národním muzeu), což později zúročila při tvorbě koncepce divadelního muzea v Prešově, jehož realizaci započalo Národní divadelní centrum Bratislava v roce 1991. V letech 1955-1956 působila jako režisérka v Košicích, 1956-1966 se vrátila na Novou scénu do Bratislavy. V průběhu let 1948-1952 učila na bratislavské konzervatoři a v letech 1965-1966 na VŠMU.

Zahrála si v několik a filmech, včetně legendárního titulů Jánošík a Vlčie diery a naposledy roku 1962 v Polnočnej omši.

Velkou pozornost věnovala amatérskému divadlu slovenskému i českému, často jezdila do poroty Jiráskova Hronova a ještě rok před smrtí se tohoto festivalu zúčastnila. Její hodnocení se vyznačovala jiskřivým intelektem i velkým pochopením pro ochotníky. Vyzařovalo z ní velké osobní charizma. K Hronovu měla i vztah rodinný.

Byla autorkou několika dramatizací - z nich se v Čechách a na ochotnických jevištích nejvíce hrála Popelka, kterou dramatizovala společně se svou přítelkyní Olgou Lichardovou (rodem z Kolína, do Bratislavy odešla jako herečka, dlouhá léta působila jako odborná pracovnice pro amatérské divadlo Osvetového ústavu v Bratislavě, posléze jako vedoucí jeho divadelního odd. - též se pravidelně pracovně účastnila JH).

Zemřela ve věku nedožitých padesáti let 17. ledna 1966 a pohřbena je ve Slávičím údolí v Bratislavě.
11.11. 2002 se v Divadelním ústavu v Bratislavě konalo kolokvium k životu a dílu této první slovenské profesionální režisérky. Přední slovenští divadelní historici a teoretici (z herců se zúčastnil Ladislav Chudik) ji označili za přední zjev moderní slovenské divadelní režie.
Bibliografie:
Amatérská scéna 1966, č. 3, s. 9 - nekrolog

LINDOVSKÁ, Nadežda a kol.: Magda Husáková-Lokvencová. Prvá dáma slovenskej divadelnej réžie. Bratislava, DÚ a VŠMU 2008.

http://jihlava.idnes.cz/zivotni-pribeh-prvni-husakovy-manzelky-magdy-z-pacova-p17-/jihlava-zpravy.aspx?c=A140131_2028678_jihlava-zpravy_mv

Související Obrázky

35. Jiráskův Hronov 1965, výlet na Dobrošov, uprostřed ing. M. Houštěk, M. Lokvencová
Lokvencová Magda
Lokvencová, Magda, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Lokvencová, Magda, portrét
Lokvencová Magda
35. Jiráskův Hronov 1965, výlet na Dobrošov, uprostřed ing. M. Houštěk, M. Lokvencová