Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PLAS, Miloslav, Plzeň

Datum narození: 1923
Místo narození: Plzeň
Protagonista plzeňského divadla Medika, Dialog.

S divadlem se setkával v útlém dětství - zprvu domácí loutkové divadlo, dále návštěvy loutkových představení rodiny Novákových, nebo představení hraných dětmi.
Po vstoupení na příležitostných besídkách první role v ochotnickém spolku Kolár.

Po květnu 1945 udělal konkurs do činoherního souboru v Mostě, po první sezoně přešel do Městských divadel v Plzni, po tříleté div. praxi nastoupil do angažmá v Divadle města Žižkova, ale po jedné sezoně se natrvalo vrátil k ochotnickému divadlu.

Řadu let pracoval v tehdy velmi úspěšném souboru Medika, od 70. let byl členem divadla Dialog při ZK ROH Škoda.

Občas spolupracoval s amatérskými filmaři, účastnil se jako porotce recitačních soutěží a vypomáhal hostováním i jiným souborům (např. podpořil rodící se divadélko Pod lampou hostováním v Thomasově Pasti).
Výborný herec, hrál mj. Bozděcha v Soupeřích, Niciu v Nápoji lásky, Bucifala v Bambinech, Molièra v Bulgakovově stejnojmenné hře, titulní roli v Radzinského Rozhovorech se Sokratem ad. Na přehlídkách ceny za herecké výkony.
Bibliografie:
GARDAVSKÝ, Vladimír: Chci být všude, kde se dělá dobré divadlo. Rozhovor s Mil. Plasem - jubilejní. Amatérská scéna 1983, č. 5, s. 14-15.

Související Obrázky

Plzeň, Dialog ZK Škoda, Moliere, 1976


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Plzeň, Dialog ZK Škoda, Moliere, 1976