Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SLUNEČKOVÁ, Emilie, Praha

Datum narození: XXXX
Datum úmrtí: 2.9.1984
Místo úmrtí: Praha
Ve 30. letech se Emílie Slunečková spolu se svým manželem Jindřichem stala členkou Lidového divadla, které působilo v kobyliském Dělnickém domě.
Zde se uplatnila především v charakterních rolích klasického českého repertoáru (Paní Marjánka matka pluku, Zamilovaný školní mládenec, Kolébka) a dále v mladokomických rolích operet a operetek (Perle panny Serafinky, Na tý louce zelený, Děvčátko z kolonie).

V polovině 50. let stihla soubor pohroma. Podstatná část budovy divadla byla zbourána, aby udělala místo silnici do severních Čech. Z bývalého divadla zůstala jen část, v níž je dnes herna. I když uvedená událost soubor zle zasáhla, přesto nezanikl. Hrál po hospodách, na zájezdech, všude, kam byl pozván. Emílie Slunečková, která v té době byla již vedoucí souboru, se pustila do další velké práce. V Kobylisích bylo ještě jedno divadlo. Bez jakékoliv činnosti spalo v bývalém klášteře Salesiánů, který byl církví odebrán a kam byla umístěna vojenská posádka. Stal se malý zázrak a z části kláštera se stalo Klicperovo divadlo, které pro potřeby amatérských dramatických aktivit bylo otevřeno na konci 50. let.
Dne 15.11.1957 byla činnost zahájena, veselohrou na mostě V.K.Klicpery. Leč myšlenka amatérské divadelní scény v té době nebyla nosná, a tak postupně divadlo zabíralo televize a její pravidelné estrády, nebo se scéna stávala dočasným útulkem divadel, která svá působiště ztratila. Na tomto místě je třeba jmenovat především Semafor. I když soubor se za těchto podmínek snažil v divadle stále hrát, bylo vše mnohem těžší.

Soubor se rozešel a první ředitelka Klicperova divadla (nyní Salesiánské divadlo) Emílie Slunečková se stala správkyní objektu Loutkového divadla v Kobylisích.

Emílie Slunečková se zapojila do činnosti v Jiskře především jako mluvička. Vynikajícím způsobem vytvořila postavy Babičky v Míčkovi Flíčkovi, Manky v Rumcajsovi a Královny v Pohádce o hadí královně.
Za svou činnost byla oceněna Zlatým odznakem J.K. Tyla 1959, Zlatým odznakem Josefa Skupy 1978.
Bibliografie:
AS 1985/8, s. 13; 1985/12, s. 22-medailon

Kniha o Praze 8, MILPO, 1996, 1. tři díly Almanachu LD Jiskra

SLUNEČKO, Petr: Informace pro Databázi českého amatérského divadla. Rkp. únor 2005. kART.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':