Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HACKER, Karel, LD Praha

Datum narození: 15.4.1876
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 1.7.1972
V roce 1913 učitel Karel Hacker koupil za 150 korun rakouskouherských od vášnivého kobyliského ochotníka Karla Popilky loutkové divadlo, které patrně pamatovalo ještě doby lidových loutkářů. Cílem tohoto činu bylo především hrát pro děti z obce (Kobylisy) loutkové divadlo a dále pak získat ze vstupného prostředky pro menšinové české školy v pohraničí.

Nově založené divadlo v Kobylisích se proto jmenovalo Divadlo Národní jednoty severočeské, jejíž pobočku v Kobylisích vedl právě Karel Hacker. Divadlo zahájilo pravidelná představení na podzim 1913 hrou Kníže Oldřich a Božena.
V čele souboru byl Karel Hacker až do roku 1946. I poté však do divadla pravidelně docházel jako čestný principál.

Napsal pohádku Poklad a drobné texty reflektující činnost lidových loutkářů. Dále napsal a vydal Dějiny obce Kobylis a je rovněž autorem kobyliské kroniky.

Byl jako první loutkář oceněn Čestným členstvím SAL, Zlatým odznakem Matěje Kopeckého a titulem Zasloužilý učitel.
Bibliografie:
SLUNEČKO, Petr: Informace pro Databázi českého amatérského divadla. Rkp. únor 2005. kART.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':