Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: AMBROS, Vladimír, Břeclav, Zlín, Prostějov

Datum narození: 18.9.1890
Místo narození: Prostějov
Datum úmrtí: 12.5.1956
Místo úmrtí: Prostějov
V letech 1908-1910 studoval na varhanické škole v Brně u L. Janáčka, v studiích pokračoval na konzervatoři ve Frankfurtu nad Mohanem, kde také působil jako korepetitor opery.
1914-1921 byl kapelníkem opery Carl-Rosse v Londýně.
Po návratu učil v Prostějově, kde byl také sbormistrem pěveckého spolku Orlice a Vlastimil.

1927-1938 působil v Břeclavi jako ředitel hudební školy.
V Břeclavi se stal blízkým spolupracovníkem V. Matouška, který zde vedl ochotnický loutkářský soubor Městského osvětového svazu Radost. V té době už byl významným hudebním skladatelem, jedním z představitelů moravské moderny. Pro Matouškovy experimentální loutkové inscenace, v nichž mělo velmi důležitou funkci souznění hudby, zvuků a recitace se scénickým světlem, napsal hudbu k inscenaci Erbenových Svatebních košil (1934), Thakurova Poštovního úřadu (1935), Máchova Máje (1936) ad.
S Matouškem spolupracoval i po přesídlení souboru Radost do Zlína v důsledku záboru Břeclavi na začátku okupace.
Svým podílem se významně zasloužil o jedinečný úspěch břeclavské a zlínské Radosti a jejich ohlasu v českém loutkářství.
Poté působil v Prostějově, jako hudebník často spolupracoval s místními divadelními spolky, místní LŠU/ZUŠ nese jeho jméno
ZUŠ Vladimíra Ambrose.
Bibliografie:
Životopisné:
CESTY českého amatérského divadla. Vývojové tendence. Zprac. Jan Císař a kol. Praha, IPOS-ARTAMA 1998, s. 129, 145, 149.

DUBSKÁ, Alice: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2005.

nesign: Deset let břeclavské Radosti, Loutkář 23, 1936/37, s. 159

pfr: Erbenovy svatební košile, Národní osvobození, 31.3.1934
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':