Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PŮŽA, František, MUDr.

Datum narození: 28.9.1872
Místo narození: Přibyslav
Datum úmrtí: 2.3.1932
Místo úmrtí: Přibyslav
Doktor Půža se narodil 28.9. 1872 v Přibyslavi, vychodil gymnázium v Německém Brodě a
1899 absolvoval lékařskou fakultu v Praze.
Zůstal v armádě jako major zdravotní služby, poznal válku v Srbsku. Ve vojenské službě však nebyl spokojen, proto odešel do civilu.
1910 se vrátil do Přibyslavi jako obvodní lékař. V Městské pamětní knize se o něm píše jako o lékaři-lidumilu - byl vždy pozorným až citlivým ke všem svým pacientům. Byl oblíben nejen pro své odborné vědomosti, ale také u chudiny proto, že se neptal po honoráři a mnohý z jeho pacientů odcházel s receptem i s penězi na něj.

Ze svého zájmu se stal uznávaným regionálním historikem. Spolu se svým bratrem Janem byl iniciátorem založení muzejního spolku a stal je jeho aktivním členem. Jeho zásluhou vznikla velká sbírka všech dostupných památek o Přibyslavi, a tak návazně regionálně významná Kronika přibyslavská. Jeho zájem o region se odrázil i v dalších dílech: Poddanství lidu vesnickému, zabýval se dějinami kláštera v Pohledu a v ostatních vesnicích. Součástí společenského a kulturního života města se staly jeho historické přednášky.

Svůj elán vnesl do řad divadelních ochotníků a na dlouhá léta se stal režisérem tohoto spolku. Pod jeho vedením nastudovali místní herci nejedno zdařilé představeni. Stal se i mecenášem ochotnického spolku.

Byl i platným členem místního Sokola.
Bibliografie:
120 LET ochotnického divadla v Přibyslavi. MUDr. Jan Augustin, Východočeské tiskárny 1977.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':