Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SLUNEČKO, Jindřich, Praha, LD

Datum narození: 27.11.1932
Místo narození: Praha
Jindřich Slunečko - jedna z vůdčích osobností Loutkového divadla Jiskra

Po krátké epizodě, kdy Jindřich Slunečko jako herec působil v souboru Lidové divadlo, který vedla jeho matka (v závěru své herecké činnosti hrál v Klicperově divadle v Kobylisích),
1964 přešel do loutkového divadla Jiskra.

Zde působil jako technik, scénograf a tvůrce dekorací. V Jiskře působí hlavně jako jevištní technik a výtvarník scén a dekorací. Jeho rukou bylo vytvořeno více jak 30 scénických dekorací repertoáru. Jeho výtvarné a grafické nadání je všestranné. Dekorace je schopen vyrábět přesně a věrně podle návrhů věhlasných scénografů jako byli Vojtěch Cinybulk, Radek Pilař, Josef Lada nebo Bohumír Koubek, Marečková, Smetana a Renčín, kteří s Jiskrou spolupracovali.

Vytvořil scénografii a dekorace například pro představení Džinovo království noci a Ostrov splněných přání, spolu se Stanislavem Starým je autorem návrhů pro představení Ferda Mravenec a jeho trampoty a Ferda Mravenec v mraveništi, spolu s Vojtěchem Cinybulkem připravil scénografii pro představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký a také Smolíček Pacholíček. Spolupracoval i s dalšími scénografy na návrzích pro mnohá jiná představení souboru Jiskra. Mezi původní práce patří též: Růže a ďábel, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Broučci, Vodníkova Hanička.
2004 napsal Pohádku o dědu Vševědovi, pro kterou vytvořil scénografii, která získala cenu na Festivalu pražských amatérských loutkářů.

Od roku 1966 pečlivě vede kroniku souboru, která nese jeho osobitý a nezaměnitelný grafický rukopis.

Za dobu svého působení v amatérském loutkovém divadle byl mnohokrát oceněn.
Od 1983 je držitelem Zlatého odznaku profesora Josefa Skupy,
od 2002 Cenou Jindřicha Veselého.

V listopadu 2012 oslavil významné životní jubileum – osmdesáté narozeniny – a v roce 2014 bude slavit padesát let nepřetržitého působení v Loutkovém divadle Jiskra.

2013

Jindřich Slunečko za dlouholetou všestrannou uměleckou i organizační činnost v oblasti loutkového divadla získal na návrh SAL Zlatý odznak J. K. Tyla.
Bibliografie:
6 dílů almanachu LD Jiskra

SLUNEČKO, Petr: Informace pro Databázi českého amatérského divadla. Rkp. únor 2005. kART.

NÁVRH SAL SČDO na ocenění Zlatým odznakem J. K. Tyla.

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, LD Jiskra, Hana Trávníčková, Jindřich Slunečko, Emil Malý, 2013
Praha, LD Jiskra, Jindřich Slunečko, 2013
Praha, LD Jiskra, Jindřich Slunečko, Stanislav Starý


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':