Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: URBAN, Gustav

Datum narození: 1933
Datum úmrtí: 0x.6.2006
Místo úmrtí: Praha
Agustin Urban, DS Máj Praha

Poprvé na jeviště vstoupil jako šestnáctiletý v pražském Sokole Liboc. Koncem 50. a v 1. pol. 60. let se DS Sokol Liboc stal pod vedením režiséra a herce Gustava Urbana uznávaným předním pražským souborem.

Přešel do souboru Máj Raha-Vinohrady a postupně se vypracoval na představitele špičkových rolí v inscenacích režírovaných Jiřím Benešem. Řada těchto her se hrála s úspěchem i na hronovských přehlídkách: Zkoušky čerta Belínka, Trojané, Zapomeňte na Hérostrata! a Námluvy. Další skvěle ztvárněné role ve hrách: Lištičky, Dalskabáty, Můj bratr Vinetou, Stará historie a mnoha dalších hrách.
Byl rovněž znamenitým režisérem. Spolu s J. Benešem režíroval hru Hrabě Monte Christo. Dále režíroval hry: Oldřich a Božena a Don Juan. Naposled hrál na Jiráskově Hronově v roce 1994 v Čechovových Námluvách. Svou hereckou dráhu ukončil na přehlídkách seniorského divadla ve zmíněných Námluvách v dánském Odensee, v Hannoveru a Bruselu.
Potom postupně, s ohledem na nemoc pohybového ústrojí, nemohl aktivně spolupracovat, ale až do posledních dní byl se souborem v kontaktu.
Bibliografie:
ODEŠEL divadelník Augustin Urban. Amatérská scéna 2006, č. 4.

Související Obrázky

Hanover, Festival seniorského divadla,1994
Praha-Vinohrady, Máj, Zapomeňte na Herostrata, JH 1977
Vysoké nad Jizerou, režisér Jan Pavlíček a Gustav Urban, KDP 1988


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha-Vinohrady, Máj, Zapomeňte na Herostrata, JH 1977
Vysoké nad Jizerou, režisér Jan Pavlíček a Gustav Urban, KDP 1988
Hanover, Festival seniorského divadla,1994