Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: JINDŘICH, Miroslav, Citoliby

První vystoupení na ochotnických prknech ve dvanácti letech v roli Bebrley v Charleyově tetě.
Divadlo hrál i během studií.
Za 1. světové války při službě v benešovském pluku se setkal v maďarské Békéscsabě s několika členy Národního divadla i jiných pražských divadel, kontakty vyústily v založení ochotnického kroužku při benešovském pluku, kde vystupoval společně s profesionálními herci.
Po válce kontakty s profesionály pokračovaly, M. J. zval do Citolib a Loun pražské hosty; největší akcí bylo uspořádání cyklu 10 představení opery Národního divadla.
Bohatá činost herecká i režijní v ochotnickém divadle.
Z nejvýznamnějších rolí:
Jiří v Závěti, Bušek v Našich furiantech, Vrba v Hrobčickém, kat Mydlář v Pražském Židovi, Anselm v Lakomci, vévoda z Bligny v Majiteli hutí, Borgmann v Katakombách, Marc Aron v Revoluční svatbě, Karel IV. v Noci na Karlštejně, Ilčík v Janošíkovi, Žižka v Žižkově smrti, Tomeš v Probuzencích, Flahoult ve hře Světa pán v županu, Antonín ve Vojnarce, Dr. Masopust v Lhostejném člověku (zde hrál společně s pražskými herci Scheinpflugovou, Baldovou, Wiesnerem, Rašilovem a Steinmarem).
Vystupoval také v operách a operetách, např. v roli Kecala v Prodané nevěstě, jako Frankav Netopýru, Zaremba v Polské krvi, Janek V studni.
Jako herec i režisér hostoval často mimo okres; nejvíc si sám cenil vystoupení v městském divadle v Karlových Varech, v Žatci a Mostě.
Režíroval 110 her včetně pěti oper.
Velmi aktivní byl v práci organizační, působil mj, jako předseda divadelního okrsku Vrchlického v Lounech.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Miroslav Jindřich, statkář v Citolibech. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, str. 81 - 82. (BČAD č. 403)

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':