Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KUŽEL, Miroslav, Hradec Králové

Datum narození: 22.10.1929
Místo narození: Kostelec nad Orlicí(?)
Datum úmrtí: 5.11.2008
Mirek Kužel byl po celý svůj život oddán loutkovému divadlu.

Profesí byl stavař, projektant, pracoval ve Stavoprojektu v Hradci Králové.

Zálibu o divadlo v něm zřejmě probudilo už rodinné loutkové divadlo, které se doma hrálo.
1942 jako třináctiletý začal hrát v Kostelci nad Orlicí v sokolském loutkovém divadle, které po zákazu Sokola působilo pod hlavičkou Osvětové besedy.
Když po válce divadlo svoji činnost ukončilo, věnoval se v Kostelci intenzivně činohernímu divadlu, v souboru Kolár, pak Klicpera, až do roku 1957, kdy soubor pro neúnosný politický tlak na dramaturgii činnost ukončil.

Mirek Kužel se opět vrátil k loutkovému divadlu. Tentokrát definitivně.
V LS ZK Orlice vytvářel osobité inscenace marionetami i javajkami, zúčastňoval se krajských přehlídek a seminářů. Dával o sobě v loutkářských kruzích vědět. A při tom denně dojížděl do Hradce Králové do zaměstnání, do Stavoprojektu.
1962, když v Hradci zajistil bydlení pro svou rodinu, odstěhoval se s rodinou do Hradce.
Poté, co postavil řadový domek, získal pro myšlenku založit loutkářský soubor řadu spolupracovníků ze Stavoprojektu.

1976 zakladatel (s manželkou Jiřinou) a vedoucí loutkářského souboru HAD v Hradci Králové (původně pod Osvětovou besedou v HK - Malšovicích). Po čase přešel se souborem z Malšovic do centra Hradce - do lepších podmínek Adalbertina, později Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, kde hraje se souborem dodnes.
M. Kužel byl dlouhá léta vedoucím souboru. 1990 předal štafetu mladšímu nástupci, ale stále zůstával jeho činným a platným členem jako všestranný inscenátor. Ve své osobě totiž vždy spojoval funkci dramaturga, scénografa, výtvarníka i technologa loutek, včetně režie a přípravy inscenace. Navrhl text, upravil jej, nechal podrobit kritice souboru, a pak už dál na inscenaci pracoval sám, aby ji přinesl hotovou na stůl a spolu se souborem i divákovi.
Je to specifikum jeho práce, jeho všestrannosti i tvořivosti i jeho vztahu k divadlu. Takový způsob realizace inscenace ho baví a pozitivně jím ovlivňuje i své spolupracovníky. Vlastně tak pracuje od samého počátku existence Hadu. Je podepsán pod 18 inscenacemi, z celkového počtu 27, které byly souborem Had, za dobu jeho činnosti realizovány. Had několikrát se svými inscenacemi vystupoval i na Loutkářské Chrudimi. M. Kužela vždy charakterizovala neustálá touha po hledání. Neopakoval se a vždy do každé hry přinášel nové podněty. V dramaturgii, scénografii, v typech loutek. Dramatizoval hodnotné literární texty.

Svůj způsob tvorby vtiskl Mirek Kužel i svému souboru. To stálé hledání nové cesty, nových způsobů realizace inscenací, využívání literárních textů autorskou dramaturgií, tvořivou scénografii, využívání různých typů loutek, nových pro každou novou inscenaci, teď už dokonce řezbovaných i vynalézavá a stálá touha jít s duchem doby a s vývojem loutkového divadla dopředu. A přitom respektovat dětského diváka, kterému pravidelně se svým souborem již řadu let hraje.

Život Mirka Kužela představuje neuvěřitelné množství práce, věnované loutkovému divadlu i divadlu vůbec.
2007 získal ocenění Za celoživotní věrnost loutkovému divadlu
M. Kužel se nedožil předání Zlatého odznaku J. K. Tyla v roce 2008, převzala ho jeho dcera.
Bibliografie:
Hromada 1994, č. XI, s. 325; 1999, č. 26, s. 31. Nekrology viz Hromada LIV/2008 str. 55-56.

KUŽEL, Miroslav, nar. 22.10.1929 - Z rozhovoru s Mirkem Kuželem zaznamenal v březnu 2007 Jan Merta. Divadelní HROMADA L. - léto 2007, s. 44-47.

Související Pojmy

Související Obrázky

Kužel Miroslav, Hradec Králové, Loutkové divadlo HAD


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kužel Miroslav, Hradec Králové, Loutkové divadlo HAD