Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: GRÜNOVÁ, Marie, Praha, Máj

Datum narození: 1893
Místo narození: Praha
1935 začala hrát divadlo v Dramatickém kroužku nuselského Sokola,
1935-1939 hrála např. Vdovu Klinkáčkovou v Tylově Fidlovačce, pannu Růženku ve Šrámkově Létě, Dubskou ve Stroupežnického Našich furiantech.

Po 1939 působila v České besedě Československé církve v Nuslích. Hrála např. v Molièrově Tartuffovi, Goldoniho Lodi do Smyrny, Ostrovského Nemá kocour pořád posvícení, Vachkově Prstenu a především v Tylově Janu Husovi postavu Husovy matky.

1952 přešla i s několika dalšími ochotnickými přáteli do DS Propagační tvorby, s níž se po 25 letech divadelní tvorby dostala na JH s dramatem M. Gorkého Megér Bulyčov a ti druzí.

1961-1969 byl její poslední divadelní štací DS Máj na pražských Vinohradech. Hrála pro děti, určitě víc než 100x. Desítky repríz odehrála jako Tikipawa, Jitřní hvězda v Makariových Třech bílých šípech, hrála Babičku ve Sněhové královně a chůvy v Králi 3333 a Drakovi.
1963 ke svým sedmdesátinám byla oceněna Zlatým odznakem J. K. Tyla.
1969 odešla z jeviště, ale ne ze souboru, v němž oslavila i své 80. narozeniny.
Bibliografie:
PRO TEN nádherný pocit (článek k jubileu, podepsán Májovci). AS 1973, č. 12, s. 8-9.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':