Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: STŘÍBRNÁ, Hermína, Březnice, Kolín

Nejprve působila v pěveckých sborech, ochotnickému divadlu se začala věnovat až v dospělosti.
Řadu let zpívala v Pěveckém spolku Vlastimil v Příbrami, jako sboristka vystoupila v několika operách.
1923 po prvé hrála ochotnické divadlo v Pěvecko-hudebním spolku Záviš - ve hře Uzel ztvárila roli Bojky.
Herecká práce ji zaujala, začala se divadlu věnovat intenzivně.
1926 stala se členkou Divadelního družstva ochotnického v Březnici u Příbrami.
Z dalších rolí:
Mary v Schäferově veselohře Pes a kočka, Zuzana v Blumenthalově a Kadelburgově veselohře U bílého koníčka.
Během tamního působení si zahrála na krajinské výstavě s Rudolfem Deylem ve Zvíkovském rarášku.
Po úspěchu v této i jiných rolích začala dostávat další divadelní úkoly.
Z významnějších rolí v Březnici:
Věřina matka v Právu na hřích, Kateřina v Madame Sans-Géne, Pepka v Tuláckém dobrodružství, Milča v Bílém slonu, Šmerdice v Zeleném království, paní Mařáková ve Vině, Mary v Psu a kočce.

Po přesídlení do Kolína, kam odešla společně s manželem, vstoupila do kolínského Spolku divadelních ochotníků Tyl, kde začalo velmi plodné období její ochotnické činnosti.
Z významnějších kolínských rolí:
Titulní role v Paní mincmistrové, Fernanda Arberiatová v Továryši, Mastílková ve Fidlovačce, Markéta v Kouzlu domova, Lady Braknelová ve hře Na čem záleží, Anna v Lidech na kře (s touto postavou, kterou sama pokládala za jednu ze svých nejoblíbenějších, se pohosinsky představila i v dalších městech a obcích, kupř. v Týnci, Zásmukách, Broumově, Hronově atd.), Albína ve Velkém pokušení, Anna Hrádková v Maturitě, Dubská v Našich furiantech, Anna Murayová ve hře Ano, dceruško, Anna v Nových lidech, Božena Bártlová ve hře Příklady táhnou, Anna Andrejevna v Revizorovi, Klára Netylová v Slunečním dnu, Abatyše ve Vzbouření v ústavu šlechtičen, Judita Kalinová ve Valdštejnské šachtě, Marie Terezie v Noci v Sedmihradsku.
1939 při hlavním festivalovém představení Jiráskova Hronova v Souboru předních členů spolků divadelních ochotníků z Čech se Stříbrná úspěšně představila v titulní roli Jiráskovy M. D. Rettigové, režie Václa Zima.)
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Hermína Stříbrná, Kolín. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 118.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':