Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŠAUER, Vladimír, Litomyšl

Datum narození: 31.1.1943
Místo narození: Litomyšl
Datum úmrtí: 7.9.2014
Místo úmrtí: Litomyšl
Vladimír Šauer se narodil v Litomyšli a s ní spojil svůj divadelní osud.
1958-1959 se Školním divadlem Jedenáctiletky Litomyšl uváděl různé scénky a písničky z repertoáru Osvobozeného divadla i vlastní texty.
Za studií na Pedagogickém institutu v Pardubicích založil studentský kabaret Kostka (členem byl mj. budoucí herec Viktor Vrabec).
1961–1967 s Jaroslavem Nejedlým založil a řídil v Litomyšli MINIATURNÍ DIVADLO, pro které napsal řadu pásem, kabaretů, revuí i muzikály Poslední majáles a Haló, holky. Kromě toho režíroval a hrál.

Působil také jako externista Východočeského divadla Pardubice. Později se stal členem profesionálního pardubického STOP DIVADLA, ve kterém hrál Ferryho v představení Krvavý Bill a violaya (Švandrlík-Hapka).
Celý život učil v Litomyšli.
1965 založil Dětský divadelní soubor VITAMÍN „S“, pro který psal texty divadelních her, dětských muzikálů a kabaretů, skládal písničky, režíroval, účastnil se s ním soutěží, pořádal školení a letní soustředění.
Dosáhl významných úspěchů na těchto přehlídkách a soutěžích:
1968 - Šrámkův Písek, 1968 - Šrámkova Sobotka, 5x se účastnil Hronovského dětského jara, přehlídky Erbenův Miletín, 1984 - Kaplické divadelní jaro, Mezinárodní festival v Karviné (5x) atd. Za 31 let uvedl ve Vitamínu „S“ 38 divadelních premiér, s dětmi odehrál
celkem 562 představení, které vidělo asi 120 000 diváků.
V dětském divadle odchoval i několik pozdějších profesionálních herců a zpěváků: Tomáš Lněnička (Klicperovo divadlo), Radek Vávra (Drak-HK), Petr Lněnička (Rokoko Praha), zpěvačka Eva Piknová, Jaroslav Bílý a Jiří Bílý…

Absovoval kurz režie va Východočeské konzervatoři pod vedením profesorů Císaře a Štěpánka.

1996 přijal nabídku a stal se členem (konferenciérem) SRANDOVNÍHO DIVADLA v Litomyšli, které každoročně uvádí Mikulášskou nadílku humoru, legrace a srandy – celovečerní představení, blok scének a blok písňových parodií. Ve dvou sezónách (1998 a 2005) byla uvedena i jeho hra O dvanácti měsíčkách.

Také na Pedagogickém gymnáziu v Litomyšli založil a vedl studentské divadlo Pumprdentlich.

U příležitosti 200. výročí otevření zámeckého divadélka v Litomyšli spoluzakládal ZÁMECKÝ DIVADELNÍ SOUBOR MILISLAV a podílel se na uvedení hry, kterou bylo divadélko v roce 1798 otevřeno: „Milenec a sok v jedné osobě“.

V roce 2000 s MUDr.Vladimírem Žákem obnovil v Litomyšli MINIATURNÍ DIVADLO. S několika nadšenci uvedl legendární hru Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Jonáš a tingl tangl, v němž si zahrál roli Jonáše.
Ke stému výročí narození protagonistů Osvobozeného divadla (V W J) nacvičil, hrál a zpíval v pásmu scének, písniček a vyprávění nazvaném Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka.
Od roku 2006 vyučoval v Literárně dramatickém oddělení Základní umělecké školy v Litomyšli, kde založil další divadlo s názvem Šmrnc.

2006 byl za práci s dětmi oceněn Ministerstvem školství.
2007 se za celoživotní autorskou, hereckou, režisérskou a pedagogickou činnost především v oblasti dětského a mládežnického divadla stal nositelem ZLATÉHO ODZNAKU J. K. TYLA.

1984 KDL: Vitamín S: V. Šauer: Diskotéka pro pokročilé začátečníky
Bibliografie:
Hromada 1992, č. VI, s. 165; 1998, č. 22, s. 38.

GREGAR, Saša: Vladimír Šauer. Divadelní HROMADA LXX - podzim-zima 2014, s. 55-56.

MATOUŠ, Jan, sen.: První a poslední setkání s Vladimírem Šauerem. Divadelní HROMADA LXX - podzim-zima 2014, s. 56.

ZLATÝ Tyl pro Vladimíra Šauera. Divadelní HROMADA IL.- jaro 2007 s. 19.

Související Pojmy

Související Obrázky

Šauer, Vladimír, Litomyšl, Zlatý Tyl 2007, portrét
Vladimír Šauer


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Šauer, Vladimír, Litomyšl, Zlatý Tyl 2007, portrét
Vladimír Šauer