Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŠTORKÁN, František, Praha

Datum narození: 1898
S amatérským divadlem se setkával od dětství, vztah ovlivnila rodina.
1904 jako šestiletý hrál v Jiráskově Vojnarce Honzku v představení Čtenářsko-ochotnického spolku Klicpera v Praze na Žižkově; titulní roli tu ztělesnila jeho matka.
1919 začátky aktivní ochotnické činosti - představil se ve Štolbově aktovce Zloděj, kterou nastudoval Dramatický odbor mládeže v Praze VII.
Postupně byl členem několika spolků a jednot: Beseda Palacký v Praze VII, Beseda Tyl v Praze VII, Dramatický odbor Národní jednoty severočeské Bubeneč, Scéna městského osvětového sboru Praha XI, Tylův kroužek (Blahníkova družina) v Praze - zde činným členem i předsedou.
Na ochotnických scénách ztvárnil řadu rolí, těžiště jeho práce bylo však v činnosti organizační.
Několik let působil jako generální pořadatel festivalu Jiráskův Hronov ((X. a XI. ročník).
Od vzniku Tylovy obce ochotnické byl členem předsednictva, posléze - po sloučení Tylovy obce ochotnické s ÚMDOČ - zastával funkci pokladníka výkonného výboru ÚMDOČ.
I při náročné organizační práci nadále působil jako herec.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - František Štorkán, Praha. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 123.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':