Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŽELINA, Leopold, Čáslav, Vysoké Mýto

Datum narození: 10.11.1827
Místo narození: Vysoké Mýto
Datum úmrtí: 24.9.1882
Místo úmrtí: Čáslav
Leopold Želina se narodil 10. listopadu ve Vysokém Mýtě v rodině kožešníka.
Studoval gymnázium v Litomyšli a Hradci Králové a dále Filozofickou fakultu v Praze (během studií ochotničil).
Ve Vysokém Mýtě byl členem a režisérem Společnosti Immentorácké, která v letech 1945-1852 vyvíjela pravidelnou ochotnickou činnost.

Od 1860 žil v Čáslavi a aktivně se zapojoval hlavně do kulturního života. Atmosféra v Čechách byla příznivě nakloněna vzniku nových spolků. 1860 vznikl v Čáslavi zpěvácký spolek Kovář,
1861 Čtenářská beseda a
1864 Včela čáslavská, mezi jejíž zakladatele Želina patřil a byl dokonce jmenován dopisujícím členem Musea království českého.

1862 měl herec a režisér Ludvík Želina zásluhu na tom, že činnost JDO byla obnovena, hrálo se pravidelně, při velkých návštěvách.
Želina se také zasloužil o vznik Dusíkova divadla.
Již od 1861 hrál s čáslavskými ochotníky, ale až po roce 1866 po bitvě u Sadové, kdy došlo k ochromení Včely, se plně Želina věnoval divadlu.

5. 5. 1867 občané uspořádali schůzi na radnici a rozhodli se založit soukromou společnost s cílem postavit divadlo, měšťanskou besedu a zpěvácký spolek.
28. února 1869 bylo Dusíkovo divadlo slavnostně otevřeno a Želina se stal historicky prvním ředitelem a režisérem.
1870 Ludvík Želina se stal předsedou Jednoty divadelních ochotníků, v jejímž čele stál až do své smrti 1882.

Želina se účastnil i politického dění. Patřil ke svolavatelům tábora u Kutné Hory 5. července 1868 (Vzpomínka na M. J. Husa. Tábor byl zakázán, ale přesto se konal. Želina byl za trest odsouzen vrchním soudem k 16dennímu vězení nebo pokutě 80 zl.), byl okresním tajemníkem a podnikl cestu na Kavkaz, aby vystěhovalcům vymluvil jejich odchod.
Bojoval také za postavení pomníku Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi.

Leopold Želina zemřel 24. září 1882 v Čáslavi.
Za svou celoživotní práci a vytrvalost v kulturní oblasti byl a dodnes je nazýván ‘‘tatíčkem Želinou’’.
16. prosince 1900 byla na jeho počest slavnostně v Dusíkově divadle odhalena pamětní deska.
Bibliografie:
TVRDÍKOVÁ, Lada: Dusíkovo divadlo v Čáslavi v letech 1867-1923. Kutná Hora: Gymnázium Jiřího Ortena, 2004. Vedoucí práce Mgr. Alice Šimůnková. Rkp. získán od autorky pro Databázi ČAD: únor 2007.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':