Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HRADILÁK, Zdeněk, Rožnov pod Radhoštěm

Datum narození: 13.8.1938
Datum úmrtí: 23.1.1988
Básník a malíř Jaroslav Kovanda, který pracoval ve Zlínském divadle jako kulisák, o něm napsal: \"Koho jsem měl upřímně rád, byl Zdeněk Hradilák zvaný Hráďa, vždy pozorný a všem naslouchající. Voňavý, uspěchaný, jak tehdy jezdíval z natáčení a z hostovaček ke svým většinou taky hlavním rolím na prkna zlínského divadla.\"
Zdeněk Hradilák sice Vystudoval Vyšší filmovou školu v Čimelicích, ale věnoval se herectví. Hrál v divadlech v Pardubicích, ve Zlíně a v Ostravě a od roku 1980 byl až do své smrti členem Městských divadel pražských. Zahrál si také v několika filmech a celostátní popularitu si získal rolí Jotidoma v televizním seriálu Kamenný řád.

V 70. letech 20. století se velkou měrou zasloužil o rožnovské amatérské divadlo jako hostující režisér souboru Stálé amatérské scény.
Pod jeho režijním vedením soubor nacvičil několik inscenací, s nimiž se úspěšné účastnil přehlídek okresních , krajských i národních, včetně Jiráskova Hronova.
Bibliografie:
FABIÁN, Josef: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. říjen 2008.

Související Obrázky

Hradilák Zdeněk


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hradilák Zdeněk