Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MACAN, Alois, Praha

Datum narození: 000?
Datum úmrtí: 000?
Povoláním inženýr a podnikatel

187x zřídil ve svém pražském bytě na rohu Růžové a Opletalovy ulice soukromé ochotnické divadlo. Bylo vybudováno se značným nákladem a opatřeno vším konfortem. Hrávalo se na podzim a v zimě pro zvanou společnost. Režii měl většinou Judr. Karel Tauš, dekorace maloval G. Kubeš. K hercům patřily zejména děti A. Macana, Alois, Karel Emanuel a Augusta, dále Marie Veselá, Anna Veselá, později pěvkyně ND, budoucí hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster, Hanuš Trneček, Antonín Graf a Hana Kubešová (později jako H. Kvapilová, herečka ND).

Na repertoáru byly zejména veselohry jemného humorního ladění, mj. Scriebův Salický zákon, Douchův Malý Richelieu, předváděly se také podle vzoru Prozatímního divadla živé obrazy, např. Nalezení Mojžíše.

188x, patrně začátkem 80. let byla činnost divadla ukončena v důsledku finančních problémů A. Macana.
Bibliografie:
ČERNÝ, František: Hana Kvapilová. Praha Orbis, 1960, s. 26, 31.

FOERSTER, Josef Bohuslav: Poutník. Praha 1942, s. 146-150
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':