Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: FILIP, František, LD

Datum narození: 20.2.1904
Místo narození: Jamné nad Orlicí
Datum úmrtí: 9.2.1957
Místo úmrtí: Brno
Narodil se bez rukou . Kvůli tomu postižení se mu říkalo Bezruký Frantík. Již v dětství se díky své houževnatosti a píli naučil částečně postarat o sebe, používat nohy k různým činnostem, které lidé obyčejně dělají rukama, mj. psal, kreslil apod., později psal na stroji a řídil auto.

1913 byl přijat do Jedličkova ústavu v Praze na Vyšehradě.

1917 jako třináctiletý kluk se rozhodl hrát loutkové divadlo. Pro tuto myšlenku nadchnul své kamarády z ústavu, stal se \"ředitelem Stálého loutkového divadla Jedličkova ústavu\". Děti si pořídily malé Alšovo divadélko, od J. Veselého získaly loutkářskou literaturu a samy obstarávaly všechny potřebné práce (dělaly si dekorace, zlepšovaly vybavení scény) i hraní - loutky vodil F. Filip nohou . Hrálo se pravidelně v neděli odpoledne pro děti ústavu i pro děti z okolí Vyšehradu, Podolí a Pankráce.

1919, po odchodu prof. Františka Bakule z Jehličkova ústavu odešel spolu s několika dalšími chovanci ústavu za svým oblíbeným pedagogem do nově zřízeného soukromého Bakulova ústavu.
Říkali si Bakulova družina a rozhodli se svou aktivitou podílet se na financování ústavu.
F. Filip se třemi kamarády pokračovali v hraní loutkového divadla a kolem roku 1920 pořádali s loutkovým divadlem i zájezdy , mj. do Kladna a Slaného, kde hráli asi pro dva tisíce dětských diváků. S velkým úspěchem se setkal i jejich další zájezd do Příbrami, Vodňan a Pošumaví. Z výtěžku představení pomáhali udržovat chod ústavu.

1921 závěrem jejich dvouletého loutkářského turné po republice byl zájezd do Slezska a Vysokých Tater.

1927 odešel z Bakulova ústavu, osamostatnil se, publikoval, pořádal přednášky a kurzy pro postižené, učastnil se dobročinných akcí a také podnikal v pohostinství.
Bibliografie:
FILIP, František: Bezruký Frantík píše o sobě, 1929
FILIP, František: Bezruký Frantík píše II. 1931

Životopisné:

DUBSKA, Alice: Dvě století českého loutkářství. Praha, DAMU 2004, s.169

DURDÍKOVÁ, Lída: Ze života dětí v Jedličkově ústavě. Loutkář 2, 1917/18, s.20-22, 38-9

DURDÍKOVÁ, Lída: Ze života dětí Bakulovy družiny. Loutkář 3, 1919/20, s. s. 6

DURDÍKOVA, Lída: Tuláci, historky čtyř z Bakulovy družiny. 1926

SOBOTKA, Richard: Bezruký Frantík. 2003
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':