Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: FIALA, Ladislav, Kolín, Čáslav, Týbec nad Labem

1910 začátek ochotnické činnosti ve Velvarech.
1911 členem Sdružení ochotníků Kolár v Kolíně.
1912 vstup do Jednoty divadelních ochotníků v Čáslavi, kde zůstal až do 1. světové války.
Posléze působil v Březových Horách a Příbrami, poté v Týnci nad Labem, návrat do Kolína, kde se stal členem Spolku divadelních ochotníků Tyl.

Vytvořil řadu dramatických i komických rolí, vypracoval se v osobitého herce významných kvalit; pravidelně se účastnil Jiráskových Hronovů a účinkoval v slavnostních představeních Jan Žižka, Jan Roháč, Emigrant, Lucerna (vodník Michal), Bratrstvo (Mihaly), M. D. Rettigová (švec Rejsek), Pan Johanes, Otec (Bobeš), Vojnarka (Antonín) aj.
Jako herec vytvořil na 300 rolí.
Z významných postav, jež ztvárnil: Petr Lebduška v v Mrtvém moři, Antonín ve Vojnarce, Rajmund v Bezejmenné, Strážník v Ďáblici, Franc v Periférii, Jan Žižka v Otci božího lidu, Dubský i Bušek v Našich furiantech, husitský kněz v Janu Žižkovi z Trocnova, Brtnický v Paní mincmistrové.

20 let pracoval jako spolkový režisér, 10 let byl okrskovým režisérem ÚMDOČ, 15 let členem okrskové rady.
Dlouhá léta zasedal ve výkonném výboru ÚMDOČ jako zástupce kolínského okrsku; přednášel na vzdělávacích akcích pro ochotníky.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán, Ladislav Fiala, Týnec nad Labem. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 68 - 69.

Související Obrázky

11.JH, ÚMDOČ, Vojnarka, 1941, Bětka s Martinem, Láďa Fiala, Týnec nL, výjev ze hry,
3.JH, ÚMDOČ, Jan Žižka, Fotoalbum Jiráskových Hronovů 1931-1948
5.JH, ÚMDOČ, Emigrant, Fotoalbum Jiráskových Hronovů 1931-1948
9.JH, Soubor předních členů spolků divadelních ochotníků z Čech, Alois Jirásek: Magdalena Dobromila Rettigová


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':