Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HORÁK, Bohdan, Moravská Ostrava

Datum narození: 1887
Datum úmrtí: 14.7.1966
Místo úmrtí: Místek
Absolvent gymnázia ve Valašském Meziřící, povoláním soudní dozorčí úředník.
Ochotnickému divadlu se věnoval už za gymnaziálních studií. Ve Valašském Meziřící působil
vyspělý ochotnický soubor známý náročným repertoárem (Ibsen, Shakespeare aj.) i kvalitními hereckými výkony. Do města zajížděly i kočující herecké společnosti s činohrami, někdy i operami (např. Lacinova či Trnkova společnost), jejichž představení navštěvoval - často inkognito.
1909 začátek ochotnické činnosti.
Deset let hrál v župním putovním divadelním souboru (župa Fr. Sokola Tůmy, Moravská Ostrava) - v této době vystoupil v 165 představeních.
Za 34 let divadelní činnosti absolvoval 450 vystoupení na jevištích východní Moravy a Slezska. Postupně se stal rovněž uznávaným režisérem, ale podle vlastního vyjádření vždy dával přednost herecké práci.
Nejvýznamnější postavy: Vojnar v Jiráskově Vojnarce, farář Matouš v Kvapilových Oblakách, alchymista Procid v Kolárově Královně Barbaře.
1917 se stal členem výboru župy divadelních ochotníků a téhož roku pověřen funkcí jednatale, již zastával řadu let.

Ještě v 60. letech byl členek okresního poradního sboru pro divadlo OKS ve Frýdku-Místku a krajského poradního sboru v Ostravě.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Bohdan Horák, Moravská Ostrava. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 74-75.

Amatérská scéna 1966, č. 10, s. 23.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':