Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HUSÁKOVÁ Zlata, Louny

Datum narození: 1888
Místo narození: Dubrovník
1888 narozena v Dubrovníku.
Absolventka učitrélského ústavu v Kutné Hoře. Povoláním učitelka.
Lásku k divadlu projevovala od dětství. V době studií do Kutné Hory zajížděly kočující společnosti (Zöllnerova, Sedláčkova aj.), jejichž představení navštěvovala, seznámila se i místním ochotnickým spolkem Tyl.
1912 první sblížení s ochotnickým divadlem, postupně se dostávala od zvedání opony až k herecké a režijní práci.
1919 se přestěhovala do Loun, kam byl přeložen její manžel.
Její zásluhou založen v Lounech ochotnický spolek Vojan, kde působila jako herečka, režisérka i archivářka.
Z nejvýznamnějších rolí:
Truda ve hře G. Preissové Přijďte k nám, až bude jaro, Eva v Gazdině robě téže autorky, Marie ve Svatojánských ohních, paní Paulinová ve Skochově Naší babičce a Ona v jeho Papírovém ideálu, Zdenka Havlíčková, Alžběta Browningová, paní v Rozkošné příhodě a postava Boženy Němcové ve vlastní stejnojmenné hře.

Prosadila se i jako autorka dramatických textů: úspěšné hry pro děti - Za maminkou (hrála se i v Praze Strašnicích za spoluúčinkování dětského baletu Národního divadla), Princ a sedmikráska, Panenka, Hadaláček a Smolíček.
Napsala i 5 her pro dospělé, první její text Doma (vyšlo u Švejdy), dále Prolomené ledy, Macocha, Živý pramen.
Největší úspěch měla Božena Němcová, která vyšla tiskem v nakl. Neubert, byla přizvána k hostování v této hře v pražském divadle Akropolis.
Založila dětský divadelní kroužek.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Zlata Husáková, LounySoubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 79.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':