Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PLESKÝ, Vladimír, Prostějov

Datum narození: 1.5.1875
Místo narození: Doubravník u Tišnova
Datum úmrtí: 26.11.1926
Místo úmrtí: Prostějov
V. Pleský (1875–1926), sochař a štukatér, spolkový činitel.
1904 kandidoval do prostějovského obecního výboru, uplatnil se také jako jednatel Muzejní a průmyslové jednoty.

O Národní dům se zasloužil jako člen výboru Družstva městského spolkového domu, v němž zastupoval zakladatele Jednotu divadelních ochotníků Tyl. Vedle toho mu bylo svěřeno provedení štukatérských prací a Tyl sehrál obě divadelní představení v rámci otevření Národního domu v jeho režii.

1908 patřil ke klíčovým osobnostem, které v Prostějově připravily slet České obce sokolské.

Od 1902 jeho působení v JDO Tyl vytvořilo významnou éru prostějovské divadelní kultury.

Vytvořil nepřehlednou řadu velkých i malých hereckých rolívedle úspěchů hereckých sklízel
od 1903 i pečlivý, přísný, svědomitý, talentovaný a úspěšný režisér téměř 80 inscenací, z nichž řada byla nadprůměrných. V mnoha z nich i hrál.
K nejúspěšnějším patřily inscenace Jiný vzduch, K životu, které byly sehrány k slavnostnímu otevření Národního domu s hostujícím Karlem Želenským. Dále např. Tartuffe, Emigrant, Revizor, Jan Výrava, Král Václav IV. (se Šmahou), Gero, Cyrano s Vojanem v hl, roli, Hanička, Radúz a Mahulena, Gazdina roba, Forman Henčl, Karikatury, Na dně, Otec a mnohé jiné.
Repertoár, Pleským vybíraný, svědčil o širokém rozhledu a literárně-divadelním vkusu.

1906 zorganizoval dramatickou školu pro vyškolení nové herecké generace, která měla přeměty teoretické i praktické. Praktickou stránku výuky měl na starosti právě Pleský, přednášel o hře a souhře, o výáznamu zkoušek, gastikulaci a mimice.
Ve spolku zavedl pravidelné středeční schůzky a zábavy, na nichž se členové seznamovali s dramatickou literaturou, recitovali a bavili se.

Byl členem JDO do 1924, i když po 1. světové válce , kdy narukoval na frontu, byl už spíše přívětivým rádcem a pomocníkem svých mladších nástupců.

Dcera V. Pleského, Vlasta Kubíčková, byla výraznou osobností Divadla Hanácké obce a její dcera Jana Hrušková v této rodinné tradici pokračovala do začátku 90. let 20. století.
Bibliografie:
PAVLŮ, Žaneta: Kapitoly z dějin amatérského divadla v Prostějově. Diplomová práce, Brno, Masarykova univerzita, Ústav pro studium divadla ... 2006.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 307-308. kART.

Související Organizace

Související Obrázky

Prostějov, Tyl, režisér Vladimír Pleský, úmrtní oznámení, 1926
Prostějov, Tyl, Vladimír Pleský


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Prostějov, Tyl, Vladimír Pleský
Prostějov, Tyl, režisér Vladimír Pleský, úmrtní oznámení, 1926