Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: FRÜHAUF, Jaroslav LD

Datum narození: 14.7.1884
Datum úmrtí: 18.12.1945
Místo úmrtí: Praha
Loutkářský herec, režisér a organizátor. Občanským povoláním vedoucí úředník Družstevní zemědělské ústředny, otec loutkářského režiséra Miloše Frühaufa.

1923 spoluzakladatel Loutkového divadla Sokola Pražského, v prostorách sokolovny v Kateřinské ulici vedl loutkářský soubor a zasadil se o vybudování scény, na které se navzdory skromnému vybavení pravidelně hrálo. Pod jeho vedením a zásluhou jeho neunavné iniciativy se soubor dostal mezi přední pražské loutkářské soubory. V začátku své činnosti spolupracoval s řadou loutkářů, usilujících o moderní tvorbu, mj. s. L. Odstrčilovou a V. Zákrejsem. Sám se věnoval především představením pro děti. Hrál různé krále, rytíře a čaroděje, jeho oblíbenou postavou byl Škrhola. Jako inscenátor patřil k loutkářům se smyslem pro divadelní účin, ve výpravě dával přednost náznakovým dekoracím.

1927 přivedl do souboru nadaného mladého loutkáře Karla Barocha, k loutkovému divadlu přivedl i svého syna Miloše Frühaufa.

1931 režie hry J. K. Tyla: Naší furianti
1932 režie hry A. Suchardové: Tři zlaté vlasy děda Vševěda

1933 se vzdal aktivní činnosti v souboru, dále však hrál na domácm loutkovém divadle pro svou vnučku a její kamarády.
Bibliografie:
FRÜHAUF, Jaroslav: Látkové dekorace, Loutkář 18, 1931/32, s. 83n.

Životopisné:

RED.: Loučíme se , Loutková scéna 2. 1945/46, s. 76

VYSKOČIL, Zdeněk: Loutky a lidé kolem nich, Loutkář 1938/39, s. 29, 53
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':