Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: NAJMAN, Zdeněk, Dobrovice

Datum narození: 19.5.1928
Místo narození: Mladá Boleslav
Datum úmrtí: 5.8.1974
Místo úmrtí: Praha
Herec Zdeněk Najman pocházel z Mladé Boleslavi, v nedaleké Dobrovici se vyučil holičem, ale od dětství zároveň hrál ochotnické divadlo. Již jako amatérský divadelník vynikl svými komickými rolemi, v rodné Mladé Boleslavi získal nakonec i profesionální angažmá a

1950-1956 hrál v tamním Městském oblastním divadle. Vynikl několika velkými rolemi, především z díla J. K. Tyla (Jan Hus, Lesní panna, Fidlovačka) ale i v Shakespearově hře Večer tříkrálový.
Souběžně začal vystupovat i v estrádních programech a této formě jevištní prezentace se věnoval s oblibou i v pozdějších letech.

1956-1960 v Jihočeském divadle v Českých v Budějovicích zůstával osvědčeným představitelem menších komediálních postav, zvláště v českém repertoáru (Lucerna, Naši furianti, Strakonický dudák), hrál ale i v dramatech (Romeo a Julie, Bílá nemoc), oproti mladoboleslavskému angažmá ale význam jeho rolí poklesl. Tehdy také odehrál svou první filmovou roli a jako pokrývač Lojza se objevil v Podskalského veselohře MEZI NEBEM A ZEMÍ (1958).

1960 obdržel nabídku z divadla Rokoko a na jeho jevišti pak strávil dvanáct let (1960-1972). Rokoko v té době pod vedením Darka Vostřela prožívalo svou zlatou éru a Zdeněk Najman byl jeho neodmyslitelnou součástí, byť ani tady nehrál velké role.
Menší role mu nabízeli i filmaři a televizní tvůrci, objevoval se v projektech s výrazným autorským podílem Darka Vostřela, což byl například oblíbený seriál PÍSEŇ PRO RUDOLFA III. (1967-1968). Spolu s dalšími herci z Rokoka se objevil také ve filmu KDYBY TISÍC KLARINETŮ (1964), kde vystoupil pod přezdívkou z divadla, tedy Něňa.

Tvář Zdeňka Najmana si můžeme připomínat díky početnější spolupráci se Zdeňkem Podskalským, který jej angažoval do vedlejších rolí ve svých dodnes oblíbených filmech (BÍLÁ PANÍ, 1965; TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ, 1967; ĎÁBELSKÉ LÍBÁNKY, 1970; NOC NA KARLŠTEJNĚ, 1973), menší úlohy ztvárnil ale i ve filmech řady dalších režisérů, objevil se například ve dvou posledních filmech Martina Friče. Kromě toho účinkoval v rozhlase, hrál i v televizních reklamách. Jeho posledními pracemi před kamerou byly nevelké role v muzikálu HVĚZDA PADÁ VZHŮRU (1974) a v dětském filmu DOBRODRUŽSTVÍ S BLASIEM (1974), který byl natočen v koprodukci s NDR.

Po zániku divadla Rokoko v roce 1972 přešel Zdeněk Najman do pražského Kabaretu u Fleků, kde bavil diváky poslední dva roky svého života. Zemřel v Praze 5. srpna 1974 ve věku 46 let.
Bibliografie:
Pavel "argenson" Vlach, ex: http://www.csfd.cz/tvurce/9063-zdenek-najman/

Související Organizace

Související Obrázky

Najman, Zdeněk, herec, Dobrovice, Dobrovít, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Najman, Zdeněk, herec, Dobrovice, Dobrovít, portrét