Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: FORCHHEIM, Josef Otakar, PhDr., Havlíčkův Brod

Datum narození: 27.10.1845
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 5.2.1907
Místo úmrtí: Příbram
Syn J. K. Tyla a Anny Rajské- Forcheimové.

1875-1890 působil na gymnáziu v Německém Brodě jako profesor zeměpisu a dějepisu. Zapálený divadelník, po příchodu do města okamžitě navázal kontakt s ochotníky.
1879-1890 režisérem a dramaturgem souboru,
1883-1885 také jeho předsedou. Jedna z nejvýznamnějších osobností brodského ochotnického divadla.
Pod jeho vedením soubor nastudoval soubor přes 40 her. Repertoár rozšířen o nové české autory - J. Štolbu, L. Stroupežnického, F.F.Šamberka.
Spolupracoval s dalšími spolky ve městě (Jasoň, Sokol, Řemeslnická beseda). Za jeho vedení se spolková činnost rozrostla do nebývalých rozměrů.
Měl velké zásluhy na modernizaci divadelní budovy a jeviště.
Za své zásluhy byl jmenován čestným členem spolku. Vychoval si nástupce, než odešel jako okresní školní inspektor do Slaného.
Je pochován na Vyšehradském hřbitově.
Bibliografie:
HONZOVÁ , Lída a kol: Obrazy z historie. Brodské ochotnické divadlo 1836 - 2002. Havlíčkův Brod, Sdružení Adivadlo, 2002, s.18.

Související Obrázky

HavlíčkůvBrod, SDO, Forchheim Josef


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
HavlíčkůvBrod, SDO, Forchheim Josef