Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HOLAS, Miloslav, Turnov

Datum narození: 13.11.1919
1929 stál poprvé na jevišti v dětské inscenaci.
V roce 1940 se stal členem ochotnického spolku v Turnově rolí myslivce v Loupežníkovi.
Do 1965 pravidelně hrál, na dnešní poměry neuvěřitelných 40 inscenací.
Z pracovních důvodů se poté na delší dobu herecky odmlčel, ale ve spolku zastával funkci inspicienta a nějakou dobu také pokladníka.
V 90. letech se jako jeden z mála starých bardů opět vrhl do práce, spolupracuje s Turnovským divadelním studiem a je dnes nejstarším bardem turnovské ochotnické scény. Je velmi vitální, dokonce se souborem vyrazil na festival do Avignonu.

2009 Zlatý odznak J. K. Tyla za celoživotní věrnost a lásku k ochotnickému divadlu

inf.2010:
MILOSLAV HOLAS se narodil v druhém roce nové republiky 13. listopadu 1919. Již v deseti letech vstoupil i na jeviště divadelní, když hrál v dětské inscenaci Kvapilovy Princezny Pampelišky. V roce 1940 se rolí myslivce v Čapkově Loupežníkovi stal řádným členem ochotnického spolku A. Marek. Do roku 1965 hrál v neuvěřitelných čtyřiceti inscenací (Jan v Nezbedném bakaláři; Kupec Štros v Mistrovi ostrého meče; Noc na Karlštejně, s níž turnovští ochotníci v roce 1945 zahajovali českou produkci v bývalém německém divadle v Liberci; žid Ševeles ve Fidlovačce; hostinský v Našich furiantech; Basilio v Lazebníku Sevilském; William Bloure v Deseti malých černoušcích). V 50. letech se objevuje ve hrách Paličova dcera, Evžen Oněgin, Tři mušketýři, Veselé paničky Windsorské, ale i v Kohoutově Takové lásce a jako Scaramouche v Lásky hře osudné. V 60. letech pak opět Loupežník, Jíra Danda v Chudáku manželovi či legendární Příliš štědrý večer, který mnohokrát vyprodal turnovské divadlo.
V 90. letech se jako jeden z mála starých bardů opět vrhá do práce a spolupracuje s Turnovským divadelním studiem: Vrchní v Baladě o lípě a duchař v Loupežníkovi.

Hra Láskou posedlí byla inscenována jako poděkování Miloslavu Holasovi za jeho celoživotní lásku k divadlu.
Bibliografie:
Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Láskou posedlí v Činoherním klubu. Scena.cz – 1. kulturní portál, 22. 11. 2010, rubrika - Amatéři, http://www.scena.cz/index.php?o=1&d=1&r=7&c=13157 (viz Texty)

Související Pojmy

Související Obrázky

Turnov, Miloslav Holas, portrét v roli


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Turnov, Miloslav Holas, portrét v roli