Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ZAHRADNÍK, Václav, Boleradice

Datum narození: 21.12.1932
Místo narození: Šebetov, o. Blansko
Václav Zahradník, herec

Vystudoval gymnázium v Brně.
Po absolvování nastoupil jako cestmistr u Údržby silnic v Hustopečích, kde pracoval až do důchodu.

Od 1957 hrál v boleradickém souboru 45 let - ve většině inscenací.

Václav Zahradník o sobě:
„Na prkna, která „znamenají svět“, jsem poprvé vstoupil v roce 1957. V divadelní hře Její pastorkyňa jsem ztvárnil postavu Laca. Potom následovaly další a další hry – Kalibův zločin, Hrátky s čertem – ty ještě byly v sále U Štefanů. Ty další už v sále kina, nynějším divadle.
Rád vzpomínám třebas na Lucernu, Nepokojné hody svaté Kateřiny, Maryšu, Rok na vsi. Všechny se vyjmenovat nedají. Bylo jich mnoho. Jedním z posledních představení byl právě Rok na vsi. Přišla nemoc a ta již nedovolila se náročné divadelní činnosti věnovat. Od roku 1957 do roku 2002, kdy jsem skončil, uplynulo 45 let. Všechny tyto roky byly a jsou pro mě stále krásnou vzpomínkou.
Společně jsme se vydávali hrát divadlo do sousedních vesnic, ala také za hranice našeho okresu, dokonce i za hranice naší země. Nelze zapomenout na první návštěvu Švédska, na vřelé přijetí přátel, kteří nás pozvali i na druhou návštěvu. Nezapomenutelné vzpomínky mám na Anglii, když jsme v Londýně uváděli hru Šavle a píseň. Samozřejmě největší dojmy zůstaly z pobytu v Americe, konkrétně v New Yorku, kde jsme dokonce trávili Velikonoce roku 2000.
Teď už navštěvuji divadlo jako divák a každý nový úspěch mě těší a všem současným hercům držím pěsti a před každým představením jim v duchu vzkazuji: „Zlomte vaz!“
Bibliografie:
KAHOUNOVÁ, Iva: Heslo pro databázi ČAD zprostředkovala v září 2009.

Související Obrázky

Boleradice, DS bří Mrštíků, Lucerna, 1966
Boleradice, DS bří Mrštíků, Lucerna, 1966
Boleradice, DS bří Mrštíků, O princezně, která si neuměla hrát, 1972
Boleradice, DS bří Mrštíků, Paličova dcera, 2000
Boleradice, DS bří Mrštíků, Rok na vsi, 1996
Boleradice, DS bří Mrštíků, Rok na vsi, 1996
Václav Zahradník


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Václav Zahradník
Boleradice, DS bří Mrštíků, Paličova dcera, 2000
Boleradice, DS bří Mrštíků, Rok na vsi, 1996