Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HAMOUZ, Jaroslav, Chomutov

Datum narození: 3.4.1923
Místo narození: Mutějovice
Datum úmrtí: 19.8.2014
Místo úmrtí: Chomutov
Novinář Jaroslav Hamouz, spolupracovník severočeského deníku Průboj.

Ještě v roce svého narození přesídlil s rodiči do Chomutova, kde jeho otec pracoval jako kovář a kotlář v dílnách ČSD. Společně se dvěma staršími sestrami prožíval mládí převážně v oblasti Horní Vsi.
Velmi brzy se stal členem TJ Sokol Chomutov, s níž také 1938 odjel jako dorostenec na X. všesokolský slet v Praze.
1938 ukončil měšťanskou školu a začal se učit nástrojařem v továrně Kontakta (srpen). Už v září však byl nucen Chomutov opustit, protože nacistické Německo naše pohraničí zabralo.
Okupaci prožíval s rodiči v Kralupech nad Vltavou, kde se začal učit zámečníkem.
Podílel se rovněž na divadelních a sportovních aktivitách mládeže, mj. jako hráč klubu české házené při DTJ Lobeček. Po vyučení byl poslán na práci do Říše, kde pracoval u firmy Junkers v Köthenu v Sasku-Anhaltsku. Po třech měsících se vrátil a byl zařazen do ČKD Praha v Hloubětíně, posléze pracoval u téže firmy ve Slaném, kde setrval až do konce války.
1945 po osvobození se vrátil do Chomutova (1945), kde pracoval ve výtopně ČSD a nastoupil jako student průmyslové školy - obor mistrovský. I zde se věnoval svým zálibám - divadlu a házené. Hrál v divadelním souboru průmyslováků a gymnazistek, který inscenoval například Kvapilovu Princeznu Pampelišku nebo Čapkova Loupežníka. Později účinkoval například v Čapkově Bílé nemoci (1946) nebo ve zdramatizovaném Haškově Dobrém vojáku Švejkovi.
Po vojně pracoval jako technik ve Válcovnách trub Chomutov. Protože byl úspěšným dopisovatelem závodního časopisu Ocelář, bylo mu (za odcházejícího redaktora) svěřeno redigování (1952). Po absolvování večerního gymnázia a novinářského studia byl přeložen do krajského deníku Průboj jako redaktor pro okres Chomutov (1962). Řídil i městský měsíčník Kultura a život Chomutova. Jeho kritické články na politickou situaci (1968 a následně) nebyly vždy příznivě přijímány, což 1982 vyvrcholilo propuštěním.
Ještě po roce 2000 psal články o obnoveném chomutovském i spořickém Sokolu (od 1994), publikoval v regionálním tisku i v časopise Sokol.
Bibliografie:
VÝZNAMNÉ osobnosti Chomutovska 3. Chomutov, Středisko knihovnických a kulturních služeb 2004. Zprostředkoval Petr Matoušek.

Související Organizace

Související Obrázky

Chomutov, SČM, Bílá nemoc, 1946
Chomutov, SČM, Princezna  Pampeliška, 1946


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Chomutov, SČM, Princezna  Pampeliška, 1946
Chomutov, SČM, Bílá nemoc, 1946