Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HAKEN, Miloš, loutkář, Mladá Boleslav

Datum narození: 29.1.1929
Místo narození: Mladá Boleslav (?)
Datum úmrtí: 4.1.2006
Miloš Haken 1929–2006

S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu, že 4. ledna 2006 zemřel Miloš Haken.
Spolu s bratrem Radkem (viz Radko Haken) byl členem amatérského loutkového divadla Masarykovy školy, které v červenci 1948 vystupovalo na loutkářském sjezdu v Praze na výstavišti. Bratři Hakenové zde předvedli pantomimicko-vizuální pořady s loutkami, které zaujaly J. Skupu natolik, že jim nabídl angažmá v Divadle Spejbla a Hurvínka, kde úspěšně působili.
Nastoupil do Divadla S H již v roce 1948 a záhy se vypracoval ve znamenitého vodiče marionet. V padesátých letech se zařadil mezi tvůrčí skupinu vzniklou uvnitř divadla pod názvem Salamdr – a to nikoliv jen do počtu. Znamenitá loutkářská představivost, neumdlévající energie, hledačství, technologická zručnost, to z něho dělalo opravdového loutkáře, uplatnil se zde také jako technolog loutek. Jeho inscenační práce, jako byly Srdečné metamorfóry /1964/, Amorsiáda /1966/ nebo dětská inscenace Cirkus v divadle /1959/ rozhodně patří do zlatého fondu divadla. V Divadle Spejbla a Hurvínka působil do 1977. Navíc se Miloš Haken se svojí manželkou Klárou prezentovali jedinečnými sólistickými výstupy s loutkou.
Starší generace loutkářů na něho vzpomíná nejenom jako na znamenitého loutkoherce, ale i jako na vtipného baviče a srdečného člověka.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':