Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MORAVEC, Miroslav, herec

Datum narození: 6.1.1939
Místo narození: Praha-Žižkov
Datum úmrtí: 29.3.2009
Místo úmrtí: Praha
Miroslav Moravec, herec

Narodil se a vyrůstal na Žižkově, ale oba rodiče pocházeli z Hané. Otec byl vyhledávaný odborník a znalec látek a po válce pracoval jako obchodní náměstek v Domě módy.
Ačkoliv rodiče jeho ochotnické sklony tolerovali - hrál v 50. letech v Divadle v žižkovské sokolovně OB / Žižkovském divadle OB - s rozhodnutím věnovat se divadlu profesionálně už příliš nesouhlasili.

Navzdory tomu i opakovanému nepřijetí ke studiu herectví na konzervatoři zahájil hereckou dráhu v Divadle pracujících v Mostě a vzdělání si doplnil dálkově na DAMU. Pokračoval na dalších oblastních scénách: v Divadle Pohraniční stráže v Chebu a Divadle pracujících v Gottwaldově.
Roku 1968 zakotvil v herecky silně obsazeném souboru Krejčova Divadla za branou, kde zůstal až do jeho násilné likvidace v roce 1972.
Poté hrál šestnáct sezon v libeňském Divadle S. K. Neumanna, odkud roku 1988 přešel na prkna Městských divadel pražských, v jejichž souboru působil do roku 1996, kdy se stal členem Divadla na Vinohradech. V DnV působil do roku 2003.

Za jeho vstup do českého filmu lze považovat epizodku ve filmu Štěňata, další filmy: Kdyby tisíc klarinetů, Zlatá svatba, Pomerančový kluk a mnoha dalších. Jestliže se na plátně představil v desítkách titulů, nevalné herecké úrovně, početnější a kvalitnější herecký repertoár mu nabídla televize v četných inscenacích: Nemocnice na kraji města, 30 případů majora Zemana, Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Dlouhá míle, a mnoho dalších inscenací.

Díky příjemnému zvučnému basbarytonu a kultivovanému přednesu byl vyhledávaným spíkrem a recitátorem, namlouval zvukové knihy, ale obecnou proslulost získal prostřednictvím rozhlasu a zejména dabingu. Jeho hlasem k nám promlouvá Jean Marais, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Henry Fonda, Yves Renier jako komisař Moulin a Tally Savalas jako detektiv Kojak. Za dabing obdržel i několik ocenění Cena F. Filipovského 1995, Cena F. Filipovského 2002 za celoživotní mistrovství, Ceny Týtý 1998 a 1999.
S Miroslavou Besserovou připravil formou rozhovorů vzpomínkovou knihu Život je parádní jízda (2000).
Bibliografie:
http://www.rozkvetlekonvalinky.estranky.cz/clanky/herci/miroslav-moravec.html - převzato a doplněno 120612

Související Obrázky

Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo OB, J. K. Tyl: Fidlovačka, na snímku Miroslav Moravec, Jitka Srbová, 1956
Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo OB, Poprask na laguně, na snímku Miroslav Moravec, Jitka Srbová, 1958
Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo OB, Žena - Láska, na snímku Miroslav Moravec, Jitka Srbová, 1954
Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo, Žena - Láska - program, 1957


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo OB, Žena - Láska, na snímku Miroslav Moravec, Jitka Srbová, 1954
Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo OB, J. K. Tyl: Fidlovačka, na snímku Miroslav Moravec, Jitka Srbová, 1956
Praha-Žižkov, Žižkovské divadlo OB, Poprask na laguně, na snímku Miroslav Moravec, Jitka Srbová, 1958