Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SPÁČIL, Jan, Hejčín

Datum narození: 17.9.1913
Místo narození: Hejčín
Datum úmrtí: 16.12.1998
Místo úmrtí: Olomouc
Malíř, scénograf, režisér, loutkář

Už během školní docházky v rodném Hejčíně (měl 3 sestry) se projevilo kreslířské nadání Jana Spáčila. Odborný učitel Loveček i významný hejčínský sochař Vojtěch Hořínek (1906-1998) doporučili rodičům Janův přestup na výtvarnou školu.
Otec však nepřipustil, aby syn nepokračoval v umění hodinářském, pro rodinu tradičním. Hodinářem se vyučil v Samotiškách u svého strýce Jindřicha Spáčila. Po vyučení praktikoval v tomto oboru jako jemný mechanik leteckých palubních přístrojů.
1938 začal v uvedeném oboru pracovat u vojenských útvarů a v Letově (později AOZ Olomouc).

Od 1926 navštěvoval a
až do 60. let. 20. století působil v hejčínském loutkovém divadle Kašpárkova říše. Malbou kulis tam začala Spáčilova spolupráce s ing. Františkem Čechem, zakladatelem divadélka. Po válce dostal nabídku působit na loutkářské fakultě AMU v Praze a přitom studovat na vysoké škole. K přestupu do Prahy ho přemlouval loutkářský režisér a dramatik Jan Malík (1904-1980), jedna z nejvýznamnějších postav českého moderního loutkového divadla, dále administrativní ředitel ÚLD v Praze dr. Jiří Lorman a především grafik, scénograf a pedagog Vojtěch Cinybulk (1915-1994). Jan Spáčil v té době však už nabídku odmítl.
Malování se mu ale stalo druhou profesí: „Malování mě drželo od školních let a drží dodnes. Po pracovní době jsem vzal malířské potřeby do tašky, sedl na kolo a vyjel do prostoru.“
Bibliografie:
http://www.hejcin.cz/spacil.html, excp. 17.12.2013

Související Obrázky

Olomouc, Kašpárkova říše, scéna ke hře Král Žrout, 1947


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':