Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VAŇKOVÁ, Marie, Kyjovice

Datum narození: 4.1.1934
Místo narození: Kyjovice
Marie Vaňková, Kyjovice, o. Opava

Vedle dlouhodobé cvičitelské činnosti působila především v oblasti vzdělávací a kulturní. Dlouhá léta vykonává funkci vzdělavatelky v T.J. Sokol Kyjovice.
Od mládí milovala divadlo. Líbil se jí i cirkus, tanec a hudba. Amatérské divadlo jí bylo, jako dítěti z vesnice, nejdostupnější. Jako malá vystupovala na různých besídkách v kyjovickém zámku, který v době jejího mládí patřil Charitě. Na představení dospělých neměla jako dítě přístup, ale několikrát se jí podařilo tajně zhlédnout představení amatérského divadla pro dospělé. Také na měšťanské škole se účastnila besídek.
První roli v dospělém amatérském divadle byla Bětuška v Klicperově komedii Divotvorný klobouk. V té době působil v Kyjovicích mladý kolektiv amatérských herců v čele se schopným režisérem F. Tížkem. Následovaly role Lidušky v Paní Marjánce matce pluku, dále hrála v Gazdině robě, ve Třetím zvonění, ve hře Na letním bytě, v Jakubu Obervovi, v Lesní panně. Přicházely role i ve hrách se zpěvy: Čechy krásné, Podskalák. Vystupovala také v tehdy populárních estrádách. Poslední rolí v tomto období byla Anika ve hře Zbloudilý syn.

Když se Marie Vaňková provdala, odstěhovala se na čas do Ostravy. Z rodinných důvodů v herecké činnosti nemohla pokračovat.

Když děti odrostly, vrátila se do rodné obce. Obnovila aktivní činnost v kyjovické TJ Sokol jako cvičitelka, ale hlavně se vrátila na prkna ochotnického divadla. Následovaly divadelní hry Tvrdohlavá žena, Poněkud ztracená princezna, Tajemství modré růže, Nepožádáš manželky bližního svého, Dámy a husaři, Emilie Gallotti aj. Pak se Marie Vaňková věnovala hlavně činnosti režisérské. Absolvovala dramaticko-režisérské kurzy v Šumperku a Praze.
Amatérské divadlo pod jejím vedením sehrálo spoustu úspěšných představení: Malá mořská víla, Naše drahé děti, Princezna a šašek, Oženit se, to je vždy riziko, Past na myši, Jednou na Silvestra, Dobývání princezny Turandot, Katerinka – Kača (zde hrála také jednu z velkých rolí – tetku Kaču), Půlnoční vlak, Je to v rodině (vedle režie hrála roli Maminky).

Amatérské Divadlo pod zámkem získalo dobré jméno a zakládá si na kvalitě. Soubor se pravidelně zúčastňuje oblastní divadelní soutěžní přehlídky Štivadlo ve Štítině, Těškovického jara, národní přehlídky sokolských divadel v Boskovicích (2009, 2011), v roce 2013 VIII. národní přehlídky sokolských divadel v Lázních Toušeň. Soubor pod vedením Marie Vaňkové hostuje v okolních obcích.

V místní základní škole vedla několik let dětský divadelní kroužek.

2009 obdržela Cenu Vladislava Vančury za kulturní přínos v oblasti Slezska, na kterou byla navržena vedením obce. Pod jejím vedením se divadlo stalo významnou součástí kulturního života v obci. Za režisérskou činnost jí obec Kyjovice v roce 2010 udělila titul „Aktivní občan“.
2014 obdržela prestižní ocenění

Formulace ocenění:
za celoživotní zásluhu o sokolské divadlo ve Slezsku

Související Organizace

Související Obrázky

Vaňková Marie


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vaňková Marie