Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ANDRES, Jan Evangelista

Datum narození: 20.12.1783
Místo narození: Ústí nad Orlicí
Datum úmrtí: 17.7.1825
Místo úmrtí: Ústí nad Orlicí
Jan Evangelista Andres,
Narodil se 20. 12. 1783 v Ústí nad Orlicí v čp. 288. Po gymnáziu pracoval jako praktikant v lékárně U Zlatého orla ve Vysokém Mýtě, magisterskou zkoušku vykonal 3. 9. 1807 ve Vídni.
Po návratu domů podal žádost o otevření lékárny, koncese udělena a první lékárna ve městě (rohový dům na sev. straně náměstí) otevřena 14. 12. 1808.
Zde zařídil i jeviště, hrálo se pouze česky - Zschokke: Adelino, Velký zbojník (v překl. J. Hýbla), Gotter: Médea (opera s hudbou J. Bendy, přel. K. I. Thám). Texty buď z Krameriovy České expedice či od hradeckého J. H. Pospíšila. Andresovi, společně s Korábovými a Rettigovými, propagovali češtinu, šířili českou literaturu, založili veřejnou českou knihovnu a podíleli se i na Magdalenině kuchařské škole pro děvčata. Z těchto kursů vznikla na naléhání přátel slavná Domácí kuchařka.
Roku 1819 převzal po příbuzném výrobu likérů v domě čp. 24. Po jeho smrti pokračoval syn Alois (po studiích farmacie, od 1844), zakladatel známé firmy A. J. Andres se speciálními jemnými likéry.

Dochovaný notový materiál z Andresova divadla je uložen ve sbírkách Městského muzea.
Ověření Ústecké ozvěny, červenec 2005, s. 19-21.
Městské muzeum Ústí nad Orlicí: Osobnosti
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Bibliografie:
Ověření Ústecké ozvěny, červenec 2005, s. 19-21. Městské muzeum Ústí nad Orlicí: Osobnosti.
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí. - http://www.osobnostiregionu.cz/osoby/1257-jan-evangelista-andres-1783-1825
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':