Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KUČEROVÁ, Marie

Datum narození: 9.2.1935
První krůčky na prknech ostravské scény Kulturního domu udělala ve čtyřech letech, kdy potřebovali do pohádky sbor myšek. Kromě Marie vybrali i její starší sestru. Malá Maruška však radikálně odmítla malování vousů a nakonec to odběhala bez nich. Na ochotnické divadlo ale na dlouhá léta zanevřela.
Později, vedle uměleckého přednesu, který se jí zalíbil, se nechala umluvit a začala hrát v jednom ochotnickém souboru. Dokonce si „zahvězdila“ ve veršované pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele – a skutečně na čele s hvězdičkou. Přesto zůstala věrná uměleckému přednesu, i v době, kdy už pracovala jako metodička v Krajském domě osvěty v Olomouci, a dokonce stála u zrození Wolkrova Prostějova, je na to dodnes pyšná.
Nakonec ji divadlo přece jen začalo přitahovat, přemýšlela o studiu na umělecké škole, na hereckou dráhu už bylo pozdě. Ale režie byla pro ni také zajímavou uměleckou disciplínou, ostatně mnozí režiséři mají i herecké ambice. Přihlásila se na pražskou DAMU, kterou absolvovala, ale praxe byla velmi krátká. Nastala totalitní doba a pro ni, bohužel, dlouhá odluka od profesionálního divadla. Před rokem 1968 působila dva roky v Českém rozhlase v Hradci Králové, kde spolupracovala na dramatizacích a večerech poezie i pro pražský rozhlas. Po roce 1989 se z ní stala učitelka dramatického oddělení na LŠU (později ZUŠ) v Českém Těšíně.
Aktivní život se po letech Marii Kučerové změnil na důchodový, v roce 2003 se potkala se Zuzanou Novákovou z Divadla Exil a sblížení bylo natolik velké, že došlo ke spolupráci. Marie jako paní učitelka v ZUŠ svědomitě praktikovala hlasovou techniku i pohybovou výchovu, také Zuzana pracovala se začínajícími herci, zejména studenty, a tak se jejich zkušenosti zúročily v Divadle Exil.

Čeho si na ní ceníme: zkušeného dramaturgického vhledu, neúnavné práce s nováčky i pokročilými na jevištní mluvě, pomoci začínajícím režisérům při jejich práci, práci s herci. Má i velmi ostrou tužku, s níž umí razantně škrtat. Marie Kučerová je nenápadná, nechodí se děkovat, nechce být napsána v programu. Přesto za mnoha úspěchy Divadla Exil stojí její trpělivost a houževnatá práce. Ačkoliv se to podle data jejího narození nezdá, je to ona, kdo často do souboru přináší progresivní současné texty.
Kateřina Fikejzová Prouzová

Režijní spolupráce v Divadle Exil:
2003
Willy Russell: LOUČENÍ SE SVOBODOU, r. Zuzana Nováková, spolupráce Marie Kučerová,

2004
UŽ DÁVNO NEJSEM DÍTĚ - dvě jednoaktovky T.Williamse - "Dům na zbourání", r. Zuzana Nováková, "Malý Moony nesmí plakat", r. Marie Kučerová. Premiéra 15 .dubna 2004.

2007
CIZINCI (Patrick Marber: NA DOTEK), r. Zuzana Nováková a Marie Kučerová, hrají: Lucie Hašková, Lukáš Udržal, Jana Tichá a Bohdan Šeda. Premiéra 27.1.2007. Účast na Lounském divadlení 2010 - (cena za nejlepší ženský herecký výkon: Lucie Hašková za roli Alice, cena za ženský herecký výkon: Jana Tichá za roli Anny, čestná uznání: Zuzana Nováková a Marie Kučerová za režii, Lukáš Udržal za roli Dana a Bohdan Šeda za roli Larryho) - doporučení na národní přehlídku Divadelní Děčín. Účast na Divadelním festivalu Ludmily Cápkové, Kroměříž.

2009
Mario Gelardi: ZLOMATKA, r. Zuzana Nováková a Marie Kučerová (Komorní psychologické drama s tragikomickými prvky.). Premiéra 31. října 2009 Účast na KP Wintrův RAKOVNÍK 2010 - Čestné uznání - Věra Pojmanová za roli Anny Acamporové.

2012
David Farr: BRÝLE ELTONA JOHNA, r. Zuzana Nováková, režijní spolupráce Marie Kučerová.. Premiéra: 18. 2. 2012. Účast na KP Červený Kostelec 2013, čestné uznání Josefu Ženatému za roli Dana a Zuzaně Novákové za režii, cena Nadě Kubínkové za roli Julie a Aleši Dvořákovi za roli Billa - doporučení na CP Divadelní Piknik Volyně. Účast na CP Divadelní Piknik Volyně 2013 - čestné uznání Nadě Kubínkové za herecký výkon v roli Julie a cena Aleši Dvořákovi za herecký výkon v roli Billa.

2014
Zuzana Nováková a Marie Kučerová ve spolupráci se Sašou Gregarem: MRAVNOST-MARNOST, r. Zuzana Nováková a Marie Kučerová. Kabaret plný prvorepublikových písniček inspirovaný filmem Mravnost nade vše. Premiéra 19. prosince 2014. Účast na KP Lounské divadlení 2016 - čestné uznání Alexandru Gregarovi za herectví.

2017
Petr Kolečko: ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ, r. Zuzana Nováková, režijní spolupráce Marie Kučerová. Premiéra 18. 1. 2017. Hrají Pavla Neuhoferová, Naďa Kubínková a Andrea Moličová. Hořká komedie pro tři herečky o trochu nepovedeném únosu nevěsty.

.
V roce 2018 jí byl na návrh Volného sdružení východočeských divadelníků udělen Zlatý odznak J. K. Tyla.za mnohaletou pomoc začínajícím amatérským divadelníkům na poli hlasové výchovy, režie a dramaturgie.

Související Pojmy

Související www odkazy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':