Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KLOS, Elmar

Datum narození: 26.1.1910
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 19.7.1993
Místo úmrtí: Praha
Elmar Klos je osobnost obecně známá, nejméně ve spojení se jménem Ján Kadár a s filmem Obchod na korze z roku 1965, který získal o rok později ocenění Oscar za nejlepší cizojazyčný film.
Méně známé jsou jeho umělecké začátky. Ty jsou spojeny s jeho působením ve Skautu v Uherském Hradišti. Ve skautu začal počátkem 20. let 20. stol. se svými prvními režisérskými pokusy. Nastudoval, režíroval a v Redutě pro veřejnost uvedl hru Kniha džunglí, ke které získal scénář v pražském divadle Míly Melanové. S Miloněm Novotným napsal a nastudoval hru Vydupaná revue.
Jako šestnáctiletý, respektive sedmnáctiletý student se stal spoluautorem scénářů k němým veselohrám Vlasty Buriana Falešná kočička, Lásky Kačenky Strnadové a Milenky starého kriminálníka. Po maturitě si zahrál pohledný mladík Klos jednoho z oktavánů ve filmu Před maturitou, na jehož vzniku se významně podílel Vladislav Vančura. Slavný spisovatel objevil, že přes vzdálený pokrevní svazek s Jiřím Mahenem je trochu příbuzný i s Klosem. A maturant díky němu poznal, že i v domácích poměrech lze, tak jak to dělal Vančura, usilovat o filmovou tvorbu, nikoliv filmy pouze vyrábět.
Bibliografie:
HRABEC, Jaroslav: Ve skautu začal se svými prvními režisérskými pokusy, Dobrý den s kurýrem, Uherské Hradiště, 27. 5. 2020.
https://www.idobryden.cz/zajimavosti/ve-skautu-zacal-se-svymi-prvnimi-reziserskymi-pokusy-51280.html
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':