Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KELLEROVÁ, Marie

Datum narození: 1935
Místo narození: Uherské Hradiště
Datum úmrtí: 3.11.2020
Místo úmrtí: Uherské Hradiště
Principálka loutkového divadla TJ Sokol v Uherském Hradišti. Za podporu mládežnického sportu a obnovení tradice loutkového divadla jí byla udělena Cena města Uherského Hradiště. Za zásluhy o loutkové divadlo jí byl v roce 2019 udělen Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla.

V šesti letech začala hrávat pohádky s rodinným loutkovým divadlem. Nejprve v rodinném kruhu, později začaly na malá představení chodit i děti z okolí. Do velkého loutkového divadla ji přivedl tehdejší ředitel uherskohradišťské měšťanské školy Cyril Řezníček, který byl zároveň vedoucím a duší loutkového oddělení při Sokole. Cyrilu Řezníčkovi, který ji k loutkám přivedl, chtěla splatit vše, co pro divadlo udělal. Sehnala skupinku stejně nadšených lidí, oprášili a vyspravili staré loutky z roku 1920 a od sedmdesátých let začali hrát. Obnovila tak zaniklou loutkovou scénu. Loutkovému divadlu zůstala věrná po celý život. Vyráběla loutky, hrála a režírovala na sokolské loutkové scéně. Loutkářskému umění vyučovala také na Základní umělecké škole v Uherském Hradišti.

Více viz příloha: PAŠKOVÁ, Iva: Marie Kellerová se vepsala do srdce Slovácka, 2020.
Bibliografie:
PAŠKOVÁ, Iva: Marie Kellerová se vepsala do srdce Slovácka, Dobrý den s kurýrem, Uherské Hradiště 9. 11. 2020.

Související Osobnosti

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':