Databáze českého amatérského divadla

Ročníky přehlídek: Opava, 2. národní přehlídka loutkářských souborů - moravská část

1958 se v Opavě opět konala moravská část 2. národní přehlídky loutkářských souborů, česká část opět v Ústí nad Labem. LCH opět celostátní

\"Od sezóny 1957-1958 byly už dětské loutkářské soubory zahrnuty do celostátně vyhlášené tzv. Soutěže tvořivosti mládeže (STM), a to jako samostatná kategorie, a byla jim otevřena možnost účastnit se také ústřední přehlídky: ”Nová soutěž - jejíž nedílnou součást tvoří STM loutkářských souborů - má podchytit zájem dětí a mládeže pro práci s loutkami, která je jim tak blízká a v níž mohou mnohostranně uplatnit své nadání a schopnosti,” čteme v ”Soutěžním řádu soutěže loutkářských souborů LUT a loutkářské části STM 1957-58” (Československý loutkář VII, 1957, č. 10, str. 37). Součástí tohoto nového soutěžního řádu je zvláštní kategorie: ”Soubory dětí do 14 let tvoří zcela samostatnou kategorii v celostátní soutěži loutkářských souborů. Jsou hodnoceny zvláštními, nejméně dvoučlennými porotami, jejichž hlavním úkolem je dále rozvíjet zájem, podchycovat a správně usměrňovat tvořivost dětí, poskytnout soutěžícím souborům potřebnou odbornou pomoc a předkládat návrhy na další uplatnění souborů v soutěži.” (tamtéž, str. 38)
Mezi soubory, které postoupily z krajských přehlídek na II. národní přehlídku (v roce 1958 se dvoudílná národní přehlídka konala opět v Ústí nad Labem a v Opavě), měly šanci dostat se na Loutkářskou Chrudim jako vrcholovou přehlídku poprvé i dětské soubory.\" (Provazník)

Bořivoj Hrnčíř tehdy píše do Československého loutkáře (”Před II. národní přehlídkou”; Československý loutkář VIII, 1958, č. 3, str. 49): ”Myslím, že jsme v poslední době macešsky přehlíželi naše nejmladší kolektivy - soubory dětí. Podle platného řádu soutěže tento nedostatek odstraňujeme. Součástí této soutěže je také STM a jeho samostatnou část tvoří soutěž dětí do 14 let. Národní kolo této kategorie pak rozhodne o tom, kdo z dětských kolektivů se zúčastní Chrudimi. Dětských souborů je mnoho. Pozornosti jim však věnujeme málo.”
Účast souborů:
Jihlava, Modeta
Bibliografie:
HRNČÍŘ, Bořivoj: Hrnčíř Před II. národní přehlídkou. Československý loutkář VIII, 1958, č. 3, str. 49.

PROVAZNÍK, Jaroslav: Děti a loutky. Chrudimské kapitoly moderního dětského divadla. Praha, vyd. AMU 2008, s. 17.
Archivy:
Pelhřimov, Státní okresní archiv, Kamenice nad Lipou, Okresní národní výbor, i.č. 316, ka 234

Související Obrázky

Jihlava, Krajská poradna, Zpravodaj, 1958


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jihlava, Krajská poradna, Zpravodaj, 1958