Databáze českého amatérského divadla

Ročníky přehlídek: Ostrava-Mariánské Hory, KP Dětská scéna (Ostravské Šupinky) a recitace

Krajská postupová přehlídka dětských recitátorů, recitačních, divadelních a loutkářských souborů Moravskoslezského kraje s výběrem na Dětskou scénu.

Krajská přehlídka dětských recitátorů Moravskoslezského kraje proběhla 19. dubna v SVČ Korunka v Ostravě.
Kon­takt: Vero­nika Pav­ú­ková, SVČ Korunka, tel.: 596 624 041–2, e-mail: veronika.pavukova@svc-korunka.cz

Krajská přehlídka Dětská scéna proběhla 14. – 17. dubna 2011 v SD Labyrint v Ostravě-Třebovicích, již podruhé s názvem Třebovické Šupinky.
Kon­takt: ing. Jiří Sekáč, Občan­ské sdru­žení ŠUPINY, tel.: 731 449 751, e-mail: labyrint@labyrintova.cz

Lektorský sbor na přímý postup ani do širšího výběru na Dětskou scénu 2011 nenavrhl žádný ze zúčastněných souborů.
Účast souborů:
Krajská přehlídka recitátorů:

0. (nepostupová) kategorie:
vystoupilo sedm dětí - krátká série básní odříkaných na hranici elementární srozumitelnosti v atmosféře nepřekonatelné trémy ovšem vzbudila otázku, zda vůbec mají tak malé děti vystupovat před publikem;
ocenění:
Prokop Závorka, Jiří Havel: Růženka,
Emma Němcová, text Ľubomíra Feldeka: Zapomnětlivý.

I. kategorie:
15 dětí - převažovala technicky problematická vystoupení (kolovrátkové přizvukování, nepřirozené „zpívané“ intonace, vnějškové „vybarvování“;O cena poroty:
Johanna Szpyrcová, krátká próza Mileny Lukešové: Vítr,
ocenění:
Anna Nevřivová, přednes básně Miloše Kratochvíla: O botě a tkaničce,
Natálie Kaletová, Jiří Žáček: Ušaté torpédo.

II. kategorie:
15 dětí - větší dramaturgická pestrost i vyšší kvalita přednesu;
ocenění:
Lukáš Baroš, báseň Josefa Křešničky: Gól,
Eliška Klečková, převyprávění A. de Saint Exupéryho: Malý princ a liška,
Johana Handlířová, úryvek od Beatrice Masiniové: Baletní střevíčky,
Terezie Holubová, Jiří Suchý: Tři tety;
postup na celostátní přehlídku:
Sára Erlebachová, Český Těšín, text Iriny Pivovarové: Jarní déšť,
Ewa Wierzgońová, Karviná-Nové Město, text Jana Brzechwy: Tulipán a růže.

III. kategorie:
13 dětí - v rámci přehlídky nejslabší;
ocenění:
Matěj Šumbera, úvodní kapitola Saroyanova: Tracyho tygr a Nikl: Záhadná pohádka (byla už méně přesvědčivá),
Kryštov Zelenkov, interpretaci od Fráni Šrámka: Raport a Neruda: Balady o duši K. H. Borovského,
Radek Slaný, text Vojtěcha Steklače: Jak je těžké vybrat si správné povolání a od Jana Skácela: Uspávanka s bývalými anděly a modrým ptáčkem;
lektorský sbor nenavrhl žádného adepta na postup na celostátní přehlídku.

IV. kategorie:
12 dětí -zajímavá i vynikající vystoupení;
ocenění:
Kateřina Michejdová, Český Těšín, povídka Alexandry Berkové: Milostná a plytká báseň Pavla Cmírala: Batoh tvůj drcá do všech kolen (slabší);
postup na celostátní přehlídku:
Radka Cabáková, Krnov, text Ivana Wernische: Dobrá rada a text Miroslava Holuba: Jak se namalují Vánoce,
Michaela Macháčková, Ostrava, úryvek Jindřišky Černíkové: Jak to chodí u nás doma a od Miloše Macourka: Vejce,
Kryštof Krhovják, ZUŠ B. Smetany v Karviné, kombinace dvou textů Ivana Wernische: V zámeckém parku a Otravná pohádka, a text z deníku Franze Kafky.


Krajská přehlídka dětského divadla - zúčastnilo se devět soutěžních a jedno nesoutěžní představení ze severní Moravy:

Karviná, DS Bambules, scénář Šárka Drábová: O perníkové chaloupce, vedoucí Šárka Drábová.

Hnojník, DDS Lupínek, Krista a Jiří Bláhovi: Obrázky z Českých pověstí, vedoucí Anna Ševečková.

Třinec, LDO ZUŠ, Žáci, vlastní dramatizace povídky Raye Bradburyho: Pozemšťani, vedoucí Tereza Vyvijalová.

Český Těšín, Školní divadlo, Bajki nie bajki (v polštině – kabaretní podání variací pohádek O Popelce, Červená Karkulka a Šípková Růženka), vedoucí Marie Szymaniková.

Opava, DDS Štěkadlo, podle Fr. Hrubína: Povídání o bílé laňce, vedoucí Daniel Kollmann.

Opava, DDS Vrchňáček, Divoké sny malé Šoni, vedoucí Karin Burkartová.

Karviná, Duo Krkoč, Břichomluvec, vedoucí Radka Veselá.

Karviná, Recitační soubor, recitace textu J. Brzechwy: Rozdělovací znaménko, vedoucí K. Palová.

Třinec, GAPA 2, podle J. Brzechwy: Awantura o Jasia i Malgosie (v polštině – Pohádka o Jeníčkovi a Mařence), vedoucí Halina Szczotka.
Lektoři:
Porota pro KP Dětská recitace:
KŘENKOVÁ, Jana, Mgr.
SKÁLOVÁ, Helena, Mgr.
SEMANČÍKOVÁ, Lucie
BIČIŠTĚ, Josef
HULÁK, Jakub, Mgr.

Porota pro KP Dětská scéna:
CISOVSKÁ, Hana, PhDr., Ph.D.
ČÍHAL, Jan
RYCHECKÁ, Petra
BÁLKOVÁ, Adina
MRLÍNOVÁ, Jana
Bibliografie:
HULÁK, Jakub: OSTRAVA 19. DUBNA 2011. Deník Dětské scény č. 0, 10. 6. 2011. (viz Texty)

RYCHECKÁ, Petra: OSTRAVA–TŘEBOVICE – TŘEBOVICKÉ ŠUPINKY 14. – 17. DUBNA 2011. Deník Dětské scény č. 0, 10. 6. 2011. (viz Texty)

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':