Databáze českého amatérského divadla

Ročníky přehlídek: Poděbrady, Poděbradské dny poezie

Přehlídka: Poděbrady, Poděbradské dny poezie
Ročník: 40
Rok: 2002
Festival interpretačního umění studentů dramatických oborů konzervatoří a vysokých uměleckých škol. K účasti byli vyzváni i neprofesionální recitátoři a slovenští recitátoři.

Pořádá: Společnost přátel kultury slova.
Účast souborů:
Fórum přednesu poezie a prózy

I. kategorie - 15 přednesů
Jasnou koncepcí a silou své výpovědi přesvědčil student Gymnázia z Nové Dubnice. Pro své sdělení Slovensku vytvořil montáž z tvorby současných slovenských básníků, který uvedl pod názvem Vlasť. Za svůj přesvědčivý výkon získal poprávu titul Laureát I. kategorie i Cenu diváka.
Dále porota udělila Cenu Společnosti kultury slova Petře Vajdové,
Cenu Obce spisovatelů Vladimíře Krčkové (Konzervatoř Brno), Cenu Spolku Spisovaťelov Kristině Grepelové (Konzervatoř Bratislava),
Cenu Združenia rozhlasových tvorcov Andree Král\'ové (Konzervatoř Bratislava) a
Cenu Divadelného ústavu Miriam Kičiňové (Konzervatoř Košice).

II. kategorie. Zúčastnili se jí studenti vysokých škol (DAMU, JAMU a VŠMU), vyšších hereckých škol, zástupci Združenia divadelníkov Slovenska, čtyři čeští a jeden slovenský neprofesionální recitátor.
Nejlépe se vedlo Andei Martvoňové ze Združenia divadelníkov Slovenska. V podařené montáži z textů J. Král\'a a M. Rúfuse Videnie předvedla dynamicky poutavý výkon s promyšlenou koncepcí, kterou uzavřela do jasně srozumitelné pointy. Stala se laureátkou II. kategorie a držitelkou Ceny matice Slovenské.
Přednesem se silnou vnitřní emocí oslovila nejen své publikum, ale i porotce Veronika Senciová (Konzervatoř Bratislava). Za interpretaci prózy Jany Haraščákové Otec mal dvoch synov získala hned čtyři ceny: Cenu diváka, Cenu Společnosti přátel kultury slova, Cenu Divadelního ústavu a Cenu Vydavatel\'stva rozhlasu Bratislava.
S nesnadným textem J. Zahradníčka se vyrovnala Kateřina Bajerová (VOŠH Praha) a získala tak Cenu Obce spisovatelů. Beátu Drisigovou (Združenie divadelníkov Slovenska) jsme kromě výběru z díla M. Válka slyšeli i v úvodním večeru jako zástupce mladých neprofesionálních recitátorů, kde její vystoupení působilo poněkud matně. Za soutěžní vystoupení však získala Cenu Viliama Záborského a Cenu Slovenského rozhlasu.

Z neprofesionálních recitátorů navrhla porota pouze Annu Šafránkovou na Cenu Klubu Malaché za interpretaci básně G. Apollinaira Cestovatel.

Cena Karla Högera nebyla v letošním ročníku udělena.
Paralelní akce:
Z bohatého dalšího programu zaujal profesionálně připravený a provedený pořad Jiřího Hraše z veršů Jaroslava Seiferta, čtené básníkem a zasvěceně komentovaný autorem pořadu.

Příjemné setkání bylo s Kateřinou Rudčenkovou nad jejími texty ze sbírkek Ludwig a Není nutné, abyste mne navštěvoval.

Uměleckým zážitkem se stal Koncert pro vypravěče a bicí nástroje z příběhů Starého zákona I řekl Bůh... František Derfler se v něm představil jako výborný herec a zkušený scénárista.

S určitými rozpaky jsem sledovala předávání Křištálových růží jako nejvyššího ocenění v oboru přednesu poezie a prózy profesionálním interpretům. Letos byly určeny Táni Fišerové, Emílii Vašáryové, Františku Derflerovi a Janu Kačerovi. Zdálo se, že pořadu se lépe dařilo v intimním prostředí obřadní síně poděbradské radnice. Možná by se měli pořadatelé zamyslet nad jeho inovací pro jiný, i když krásný prostor divadla Na Kovárně. Koncert Laureátů PDP interpretům viditelně prospěl. Jejich výkony byly uvolněné, a měli o to blíže k posluchači. Jednotlivá vystoupení byla vkusně propojena kytarou Petra Kracíka a režie Marty Hrachovinové z nich tak vytvořila kompaktní pořad.
Bibliografie:
ŠTEFÁNKOVÁ, Jana: Poděbradské dny poezie čtyřicetileté. AS 2002, č. 3, s. 13.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':