Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadlo hudby a poezie

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1960
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 196x,
V sezoně1960/61 byl při Divadle hudby a poezie v Liberci ustaven soubor mladých (v rámci tehdejší LUT).
Soubor měl doplňovat běžný provoz už dohasínající podoby divadla hudby.

Vznikala první představení, část se pokoušela o satiru a kabaret (převzaté texty, např. Čert nikdy nespí, i autorský kabaret Neony, který ale zůstal osamělý), druhá o pořady poezie. (V té době v Liberci působil také profesionální soubor, snad zvaný Severočeský kabaret, zřizovatelem KPFKE, hrající pod poněkud ideovým názvem PROTO, kabaret existoval maximálně dvě sezony.)

Druhá část – poetická skupina měla inscenovat tzv. pásma (např. F. Šrámek: Ještě zním). Takže malá skupinka lidí vytvořila samostatnou odnož, stále pod hlavičkou Divadla hudby a poezie Liberec, která se pokoušela o širší výpověď, vyjadřující generační pocity. Jejím dramaturgem a režisérem se stal Rudolf Felzmann, tehdy začínající učitel na základní škole.

Z inscenací let 1961-1964 mj. Modrá noc (čeští a zahraniční básníci s mottem R. Rollanda Je jen jedno hrdinství zde na zemi, poznat život a přesto jej milovat); Srdce statečné a nesmlouvavé (J. Wolker), z Těžké hodiny a pozůstalosti, v té době atypicky bez sociálního akcentu;
Harlemský zpěvník (L. Hughes); Blues o městě a dešti (R, Felzmann), „lehce morbidní veršíky včetně poemy o smrtícím dešti“, Hřebec grošák (R. Jeffers), „první ohromení z tohoto básnického titána“; Agadir (A. Lundkvist) - v příběhu lidí, kteří přežili katastrofu, účinkovali R. Felzmann a Vlasta Šulcová. Pro tuto etapu bylo příznačné okouzlení jazzem, takže v Modré noci, Harlemském zpěvníku a Blues o městě a dešti hrála i parta jazzmenů, vedená Vl. Janským.
Bibliografie:
FELZMANN, Rudolf: Podklad pro DBČAD. Rkp. 2 s. 2005. PC ART.

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005, s. 148.
Archivy:
Archiv Rudolfa Felzmanna.

Související Bibliografie

Mapa působení souboru - Divadlo hudby a poezie

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':