Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1896
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1952
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x, 194x, 195x
1896 založen Sokol.
1896 se hrálo první sokolské divadlo už 23. března - uvedeny jednoaktovky V. Smutného Pro péro Sokolí a Josefa Štolby All right, režie zakladatel Sokola Štěpán Sednik.
1899 TJ Sokol uvedla hru Lad. Stroupežnického Naši furianti.
1906-1913 doloženo 33 nazkoušených divadelních her.
1908 první divadlo pro děti - Vojtěška Baldessari Plumlovská: Sůl nad zlato, režie tehdy velmi zkušená herečka L. Ledvinová. Pohádka byla natolik úspěšná, že se v dalších letech vždy o vánocích hrávala premiéra další pohádky.

1914-1918 - dokonce i v době 1. světové války Sokol (přes zákaz) pořádal divadelní představení.

Hrály se hry A. Jiráska, J. K. Tyla, N. V. Gogola, J. Nerudy, A. P. Čechova, L. Stroupežnického, F. Sokola-Tůmy, J. Kvapila ad. S úspěšnou pohádkou Marie Woráčkové dle povídky G. Preissové O pyšném Janíčkovi sokolští ochotníci z Bystřice hostovali dokonce i v Hulíně.

1922 - 28. října - slavnostně otevřena nově postavená budova sokolovny s pevným jevištěm (v 1. patře i sál pro loutkové divadlo) hrou A. Jiráska: Otec.
Po 1922, kdy se postavila sokolovna, se kultura stala neodmyslitelnou součástí sokolského života. Byla to nejen divadla, ale i např. mikulášské a silvestrovské večírky, šibřinky, hudební večery aj.
Během následujících let se každoročně odehrálo alespoň deset divadelních premiér.
Např. 1923, 28. října, rok po otevření sokolovny se hrál Mahenův Jánošík.

V době tzv. první republiky před 2. světovou válkou sokolští ochotníci často vyjížděli hrát i po sousedních vesnicích a většinou tahali kulisy a rekvizity pěšky na káře, třeba až na Rusavu.
1934 - 5. a 8. 7. - Ad. Fr. Šubert: Jan Výrava - divadlo v přírodě před zámkem, hráno v rámci živnostenské výstavy.
1938 - 20. 3. - Karel Čapek: Matka, režie Fr. Bílavčík, scéna Jaroslav Svoboda. Hráli: Matka - Ludm. Doležalová, Otec - Rud. Pešl, Ondřej - Karel Slezák, Jiří - Gustav Mikšík, Kornel . Jar. Navrátil, Petr - Ant. Králík, Toni - Mil Svoboda.
Na Velikonoce chystali operetu Hraběnka Marica, na květen Langrovu Dvaadevadesátku.
1939 - 13. a 15. 8. - repríza operety Járy Beneše - Na tý louce zelený - libreto Tobis, Mírovský, Rohan. Dirigent J. Sládek. Výprava Urban - Svoboda, Tance Zábranská - Svoboda.

1941-1945 - za německé okupace Sokol zakázán, po zákazu Sokola 1941 a dalších spolků
ochotnické divadlo hráno pod hlavičkou Sportovní klub - rok 1940, Okresní osvětový sbor - rok 1942, Sbor dobrovolných hasičů - 1942.

Divadlo později patřilo ke známým spolkům regionu a po 2. světové válce přijížděli hostovat i známí pražští herci J. Vojta (účinkoval v Jiráskově Vojnarce), K. Höger (1948 hrál v dramatu Jan Hus), J. Pivec, nebo V. Fabiánová.

Hrály se tu hry jako Jánošík, Strakonický dudák, Lucerna, Psohlavci, Na šachtě, Bílá nemoc, RUR apod. Uvedena též činohra E. Vachka Pec.
Mezi hosty byli i pěvci L. Janochová a Dr. R. Vonásek a dirigent J. O. Karel, bystřický rodák a člen Velké opery v Praze.
Bystřický Sokol měl také svůj orchestr, který hrával i při divadlech a na koncertech. Kromě toho dal Sokol základy k pěveckému sdružení, ze kterého později vzešel známý bystřický pěvecký sbor Tregler.

Do počátku 50. let, než byla sloučena tělovýchova a kulturní zařízení, se v sokolovně hrávala ochotnická a loutková představení. Později se ochotnické divadlo sloučilo do souboru Svazového závodního klubu Sušil.
Bibliografie:
HEJHALOVÁ, Věra - FIALOVÁ, Anežka: MČAD okresu Kroměříž. Rkp. 1998-2000. Viz Místa/Okresy/Kroměříž/Texty.

HISTORIE ochotnického divadla v Bystřici pod Hostýnem. Zpravodaj města Bystřice pod Hostýnem 1982, č. 1, s. 23-25.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 127.

Thalie 1899, č. 7, s. 28
Archivy:
Soukromý archiv Julie Kyrychové, rodačky z Bystřice p. H.: Z pozůstalosti rodičů a prarodičů.

Související Organizace

Související Obrázky

Bystřice pod Hostýnem, Sokol, sokolovna, 1922


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':