Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1906
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x
1906 české představení zaznamenané v sokolské kronice byla hra Na statku a v chaloupce, hráli bratři Kindlové, Tůma, Sodomka a slečny Hornová, Alexová a Pečová.
1907 Pražské švadlenky, Třetí zvonění, Blázinec v prvním poschodí
1908 Chudý písničkář -...
Jeviště bylo v bídném stavu, opona roztrhaná, nefungovalo její natáčení, osvětlení petrolejovou lampou bylo velmi chabé, proto bylo usneseno 3 českými spolky, že pro ochotníky zakoupí 2 lihové lampy. Přes nevelké výnosy přestavení byly v tomto roce upraveny šatny pro divadlo. Zkoušky na jevišti však nebyly povoleny, proto se zkoušelo v soukromí.
Národní jednota severočeská zakoupila nové kulisy od malíře Vávry z Prahy, válec k oponě, 2 opory k válci, rám na kulisy, notový držák. Na vybaveném jevišti sehrány Pražské švadlenky, , které se líbily zvláště pro lidové písně a kroje;
1909 Pan Měsíček - obchodník, Václav Hrobčický z Hrobčic - při této hře poprvé užito plynové osvětlení.
1911 založen samostataný Dramatický dobor Sokola, \"aby se mohlo nacvičovat divadlo k získání nějakých peněz\"
Do 1914 hráli,
za první světové války činnost přerušena.

Po 1919 značný rozmach divadelní činnosti, Dramatický odbor nejen v Sokole, ale i v DTJ a Českém sportovním klubu Chomutov.
1921 otevřena nová sokolovna s lepšími podmínkami pro divadlo.
Sehrána Maryša, Plavci na Volze, Janošík, Žně, hrány hry Jos. Haise Týneeckého, Strakonický dudák, Oblaka, Noc na Karlštejně, Periferie, Škola základ života, Golem, ...
Hrály se i operety, v nichž hrál často hlavní úlohy František Šplíchal, i po 2. světové válce výrazná herecká postava souboru Karel Čapek.

Sokol Chomutov,
1924 členem Ladeckého okrsku ÚMDOČ.

1938 činnost souboru ukončila Mnichovská dohoda.
Archivy:
DIVADELNÍ soubor KAREL ČAPEK, členský soubor SČDO. 1945-1975. Sestavila redakční rada ve složení Josef Vykrútil, Josef Griml, Václav Bartoň, Božena Doušová, Václav Milfait. Chomutov, Závodní klub železničářů 1975, s. 9 (dle kroniky chomutovského Sokola).

KOCOUREK, Lubomír, PhDr.: Ladeckého okrsek Most, souhrn informací dle fondu Státní okresní archiv Most, 1976

Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':