Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol / OB

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 195x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 196x
DS OB / DS Sokol, hrál v sokolovně,
50. léta
„Divadlo v Dlažově hrával můj bratr Václav i sestra. Já si zahrál v několika posledních kouscích někdy koncem padesátých let. Vzpomínám třeba na hru Psohlavci ve které jsem hrál. Byla to krásná léta, spousty legrace. Pak ale přišla doba televize a tradice zanikla,“ zavzpomínal další z bývalých ochotníků Alois Duda.

60. léta
DS OB, aktivní ještě v 60. letech 20. stol.
V sezoně DS Sokol 1964/65 Jedenácté přikázání (Šamberk).

1965 Penzion Belveder

Ochotnické divadlo v Dlažově vedl řadu let Rudolf Viták, později manželé Kabourkovi. Divadlo se hrávalo pravidelně v sále sokolovny a všechna ochotnická představení byla vždy hojně navštěvována diváky.

„Já jsem se ochotnickému divadlu v Dlažově věnoval od svých dětských let. Naposledy jsem hrál v představení Penzion Belveder, což bylo těsně před mým odchodem na vojnu. Je to už 46 let. Tato hra byla poměrně populární a měli jsme s ní tehdy vyjet na zájezd do Plánice. Čtrnáct dnů před představením jsem ale dostal povolávací rozkaz a už se nikam nejelo,“ vzpomíná bývalý dlažovský ochotník Eduard Kepl.

„Vzpomínám si třeba na hry Paní Marjánka matka pluku, Lesní panna aneb Cesta do Ameriky a mnohé další. Kulisy maloval většinou sám principál a režisér Rudolf Viták, který byl v obci prodavačem. Kostýmy jsme si sháněli, kde se dalo, nebo nám je místní švadlena ušila. Jedinou vzpomínkou na dávnou ochotnickou tradici v naší obci jsou zažloutlé fotografie a staré kulisy na půdě sokolovny,“ dodal Kepl.
Bibliografie:
AMATÉRSKÉ divadlo v našem okrese. Nové Klatovsko 19.12. 1964

KURCOVÁ, Jitka - POLÍVKOVÁ Alena - BAIERLOVÁ, Lenka: Soubor informací pro MČAD 1998-2000

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s.169.

POUZA, Ludvík: Svědectví pamětníků k divadlu v Dlažově a foto. Pro DČAD červen 2011.

Související Organizace

Související Obrázky

Dlažov, Sokol, ochotníci


Mapa působení souboru - Sokol / OB

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Dlažov, Sokol, ochotníci