Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1947
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x
Po 1918 divadelní činnost obnovena při TJ Sokol, hráli do začátku okupace průměrně 5-6x ročně a cca 2 představení pro děti, v některých obdobích každých 14 dní, v létě v přírodě, zpočátku na kraji lesa pod Hančovou boudou nebo Za Krausoukou.

Vůdčími osobnostmi byli František Gottstein a František Fajstavr, řečený Máslař, předními herečkami byly jeho 4 dcery.
K předním hercům patřil od počátku 20. let 20. století učitel Václav Hraba, rodák z Kolínska, malíř a ilustrátor, člen skupiny Mánes a Myslbek. Byl vyhlášeným komikem a ovlivňoval repertoár - uváděl i novinky hrané v divadle Vlasty Buriana.
V místě působil do 1935.
Hustá frekvence představení byla vedena snahou shromáždit prostředky na stavbu skokolovny. (Tu se ovšem do začátku okupace nestačilo realizovat.)
Poté přírodní jeviště na sokolském cvičišti, s boudou pro herce a kulisy. Pomocí skládacích židlí a trojmístných lavic vytvořeno hlediště s 300 místy k sezení. Mimo to bylo možno instalovat asi 100 míst k sezení na boku cvičiště se svahovitým terérnem přístavbou prkenných lavic na kůlech.
Za nepřízně počasí a v zimě se do přestavby 1936 hrálo i zkoušelo v hotelu Kubát (majitel byl Sokol i činný ochotník).

Zpočátku se užívala opona s motivem Křivoklátu, kterou za 1. světové války malovaly děti.
Poté novou oponu namaloval akad. mal. Hron se znaky zemí Československé republiky, lemovanými lipovými ratolestmi a stuhami v národních barvách. Ztratila se za 2. světové války.

Po 1936 ochotnické divadlo hráno pouze venku od jara do podzimu.

1938-1945 anexe obce k Německu.

1946 zahájili na zahradě nové školy a pokračovali na sokolském cvičišti, v okolních obcích Mrklově, Roudnici, Křížlicích, Dolních Štěpanicích, Vrchlabí, Víchové, Martinicích, Rychlově. Ochotnického divadla se ujala Vlasta Hančová-Fajstavrová, jejíž otec za první republiky vedl a režíroval Divadelní odbor Sokola.
1946 v září Štěstí u tří kominíčků,
1947 v květnu na hřišti - Josef Štolba Na letním bytě, v dubnu operetka Na Svatém kopečku, v červnu činohra Návrat k přírodě.

Později se divadlo hrálo jen na pozvání cizích OS.
Bibliografie:
GERSTNER, Miloš: Pojďte s námi do divadla. Vzpomínky na ochotnické divadlo v západních Krkonoších. Krkonoše 1983, č. 3-8, vždy s. 26-27.

GERSTNER, Miloš: Divadlo, ach divadlo! Posel zpod Žalého 2001, č. 1.

POCHOP, Josef: Ochotnické divadlo na Benecku. Posel zpod Žalého 6/1998, s. 22.

VZPOMÍNÁNÍ s jubilanty - Vlasta Hančová-Fajstavrová. Posel zpod Žalého. Zpravodaj obce Benecko 2004, č. 6, s. 12-14.

Související Organizace

Související Obrázky

Benecko, Sokol, Ta naše Máňa, 1921 - plakát


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':