Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Svornost

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 188x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 189x
Působení: 188x, 189x
Po roce 1880 se již místní ochotníci nazývají spolek Svornost. Spolek měl i razítko, nebyl však povolen oficiálně, pro což byl úřady opakovaně upozorňován na nelegální činnost.

Hráli U Holubců nebo ve velkých místnostech U Tomíčků a U Pičmanů čp. 181, v létě v přírodě Na vršku.
1888 postaven vedle hostince U Holubců čp. 34 sál, jeviště se muselo vždy před představením postavit.

Repertoár poměrně zajímavý, i kvalitní dobové hry.
Bibliografie:
JANDA Josef: Ochotnictvo na Jilemnicku (přednáška L. Lišky k oslavě 50 let ponikelského divadla, 1914). II. díl, 1930, strojopis, 358 s. Podrobné informace o spolcích v obci Poniklá n/J. s. 133-156. SOkA Semily.

LADECKÝ, Jan: Česká divadla ochotnická. In: Příspěvky k dějinám českého divadla. Praha, Divadelní odbor Národopisné výstavy českoslovanské 1895, s. 139.

PETERKA, Oldřich: O ochotnickém divadle J.J. Kolár (přednáška v rámci "Večerů při svíčce" u příležitosti 120 let ponikelského divadla). Rkp. 1984. Archiv DS.

Mapa působení souboru - Svornost

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':