Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická tělocvičná jednota / Lucerna / OB Košutka / dále od 1990 viz Jezírko

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1915
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1990
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x, 195x, 196x, 197x, 198x, 199x
1912 (dle záznammů v Archivu města Plzně) - 1915 (1916) se na Košutce sešlo několik zájemců o divadlo, aby založili při místním DTJ v rámci České besedy divadelní ochotnický spolek. Byli to hlavně manželé Nádeníkovi, manželé Opolzerovi, Josef Bíba, pan Puchta, paní Svobodová a paní Hodačová. Jejich prvním představením bylo Srdíčko z lásky a hrálo se v lochotínském pavilónku.

Divadelníci se scházeli u Kouřimů a hrálo se v přírodě. Když byl při restauraci U Pavlů vybudován sál s jevištěm, získali ochotníci své stálé zázemí. O scénické provedení a stavbu kulis se staral Ondřej Kail, který byl žákem profesora Skupy, a o techniku Josef Morava.
Spolek uváděl pravidelně několik her do roka.
1923 též představení pro děti, celkem 11 her.
1924 např. Následky dostaveníčka.
1929 – Toňa Labuťa, hudba Emilian Starý: Děti revoluce, opereta, režie Klimeš, hl. role Škarda, Korelusová, Franková. Představení mělo četnou návštěvu a bylo úspěšné.

Byly to hry J. K. Tyla, V. K. Klicpery, A. Jiráska a mnoha dalších obrozeneckých autorů.
1940 režisérem Bedřich Škarda, z her např.
F. X. Svoboda, režie Václav Hanzlíček (Kohouta hrál Fr. Kašpar, Kohoutovou L. Opolzerová).
Hrálo se nepřetržitě
do 1943, kdy byl při náletu zničen jak hostinec, tak i veškerý majetek spolku.

Soubor se spojil s divadelními ochotníky v Bolevci, kteří založili svůj spolek 1920 a hráli v sále Lidového domu, kde bylo místo pro 400 diváků.
Po válce divadelní nadšenci ve spolupráci se sportovci a jinými organizacemi postavili velký sál na Jezírku /Košutecké jezírko/. Společná práce s boleveckými ochotníky přetrvávala a oba spolky se spojily pod novým názvem Lucerna..

Hned v roce 1945 se ale z iniciativy mládeže začal stavět nový kulturní dům i s jevištěm a divadelními šatnami a tento kulturní dům se stal stálým sídlem divadelních ochotníků na Košutce, kteří se společně se svazem mládeže zasloužili o jeho výstavbu brigádnickou prací.
1946 bylo uvedeno první představení na vlastní scéně.
1946 se aktivně jako herec i člen výboru do SDO - souboru režiséra Josefa Raise zapojil Bedřich Horáček, který v něm působil i 1973.
Šlo o jednoho z předních plzeňských amatérských herců té doby (1973 odznak Zlatý Tyl).

1951 vznikl DS Osvětové besedy – k Osvětové besedě převeden soubor likvidovaného SDO - předtím Dělnický ochotnický spolek v Bolevci.
1953 Soubor DS OB navržen k výběru na Festival LUT v Praze.

1977 po zbourání Lidového domu v Bolevci v roce se spojili bolevečtí ochotníci se spolkem na Košutce, a tak vznikl jeden velký soubor. Prvním společným představením byla Lucerna od Aloise Jiráska a
soubor se přejmenoval na Divadelní soubor Lucerna.
Za dlouhou dobu trvání souboru se vystřídalo několik vedoucích a režisérů, z nichž můžeme jmenovat Jardu Nocara, Škardu, Raise, Truxu, Sladkého, Horáčkovou, Naxeru, Kučeru a z hostujících Františka Juřičku, Václava Kuchyňku a Václava Beránka.
Lucerna hrála na Košutce na Jezírku a předvedla svým divákům tisíce divadelních představení různých žánrů od her lidových až po operetky a hry se zpěvy. Přes komedie až k antickému dramatu. Z řad spolku vyšli i někteří profesionální herci, např. plzeňským divákům dobře známý Antonín Hajšman.

1990 košutečtí divadelníci museli kulturní dům, který si svépomocí postavili, opustit a uvolnit ho pro firmu Baccardi, která ho získala ve výběrovém řízení. Firma přetvořila interiér na velkou diskotéku, kde již pro divadlo nebylo místo.

Dále viz pokračování souboru Plzeň: Jezírko (1993 soubor změnil sídlo a přijal název Jezírko).
Bibliografie:
Zdroj: http://www.jezirko.info/historie.php

Divadelní ochotník 1929, č. 4, s. 65.
Archivy:
Archiv města Plzně:
inv. č. 244, ka 38 (excerpováno).

Všeodborový archiv Českomoravské konfederace odborových svazů, Praha. Rok 1953 Kart. 143, inv. č. 130/2 Festival LUT

Související www odkazy

Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota / Lucerna / OB Košutka / dále od 1990 viz Jezírko

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':