Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Spolek přátel dramatického umění

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1844
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1856
Působení: 184x, 185x
30. a 40. léta 19. stol. v Jindřichově Hradci pokračovalo úsilí o české ochotnické divadlo.

Jeho přesvědčivý počátek je spojen s přítelem J. K. Tyla Jos. Procházkou )jako student působil v Tylově Kajetánském divadle).
Patřil do okruhu intelektuálů, kteří se scházeli v kavárně v pražském Ungeltu. Procházka působil v Jindřichově Hradci jako městský fyzik a lékař. Rozhodl se v místě zřídit české ochotnické divadlo. Získal pochopení u starosty města Aloise Landfrase i u zámeckého pána Evžena hraběte Černína.
Ve spolupráci se svými přáteli, s právníkem Františkem Pelikánem a studenty jindřichohradeckého gymnázia Františkem Křenkem z Kardašovy Řečice a Jakubem Škodou pocházejícím z Počátek, sestavoval Procházka český repertoár.
1844 - 1.12. - zahájil provedením Štěpánkovy veselohry „Čech a Němec .
1853 velkým povzbuzením pro ochotníky byl první pobyt divadelní družiny J. K. Tyla v J. Hradci.
1. 11. uvadla zahajovací představení Tylovy hry Marjánka, matka pluku, které mělo ve městě živý ohlas.
1855 (19. a 24. března) vyvrcholilo Procházkovo úsilí předvést náročnější divadlo provedením romantické opery Čarostřelec od Karla Marie Webera . Úspěch představení byl dokonalý.
V ten čas sdružoval ochotnický spolek 80 členů – herců a jejich příznivců.
1856 předčasná smrt J. Procházky ukázala, co tato osobnost znamenala v českém kulturním životě města a především v divadelnictví. Činnost ochotníků zcela ustala.
Bibliografie:
ŠIMÁNEK, Jindřich: Pamětní lístek k 30. výročí založení divadelní ochotnické jednoty Jablonský v Jindřichově Hradci. In: Ohlas od Nežárky 1911, č. 20-21. KK.

ŠIMÁNEK, Jindřich: Po stopách ochotnického divadla v Jindřichově Hradci. Jindřichův Hradec, DS Jablonský, tisk Landfras-syn 1931.

VONDRÁČEK, Jan: Dějiny českého divadla. Doba obrozenecká 1771-1824. Praha, Orbis 1956, s. 528.

VONDRÁČEK, Jan: Dějiny českého divadla. Doba předbřeznová 1824-1846. Praha, Orbis 1957, s. 118.

Mapa působení souboru - Spolek přátel dramatického umění

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':