Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotnické divadlo

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1825
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 184x
Působení: 182x, 183x, 184x
1825–1835 se v Přešticích hrály první české hry – náboženské pašijové hry.
Hrály se v sále U Sáleckých s hudbou místního učitele Karla Loukoty. Po něm hudbu i divadlo řídil jeho syn Josef, který byl roku 1827 v Přešticích ustanoven učitelem. Mezi hudebníky při pašijových hrách najdeme jména Lautner, Štefl, Taišl, Frouz a Hofmeistr. Bohužel se o těchto biblických hrách nedochovalo nic bližšího. Pašije se v uvedeném období v Přešticích dávaly každoročně a byly hojně navštěvovány obecenstvem, které se sjíždělo i od Rokycan a z dalších míst.

"1935 bylo ale jejich provozování úředně zapovězeno, protože se při jednom z představení stalo neštěstí. Herci – hrnčíři Pelikánovi – bylo totiž při jednom z představení vypíchnuto oko. Krejčí Antonín Procházka si dokonce z těchto her až do své smrti nesl přezdívku Herodes podle role, kterou prý v divadle znamenitě představoval. V těchto představeních si zahráli ještě např. ochotníci Pelikán, Chlad, Stuchlík, Stach, Pajtlšmíd a Pavlík. Jména jiných herců se nedochovala. Přípravy na tato divadla se konala na poště, kde býval v té době hostinec. Šití kostýmů obstarávali Procházka a Havlička. Čistý výnos z představení tvořil základ chudinského fondu ve městě." (Táborský)

V 40. letech 19. století české ochotnické divadlo pokračovalo.
1840 vystavěn nový sál na Pohořku. Zde hrála německá kočovná společnost a ochotníci se na českých hrách podíleli výpomocí.
Bibliografie:
RON, Vojtěch: O nejstarších teatrálních produkcích. Souhrny informací o jednotlivých místech a odkazy na prameny. Zpracováno pro Místopis. Rkp. 1998. Obsahují též excerpce ze studií jiných badatelů. kART.

TÁBORSKÝ, Vojta Š.: Příspěvky k dějinám divadelního ochotnictva československého. Praha, ÚMDOČ 1931, s. 297–300, kIPOS, kART.

VONDRÁČEK, Jan: Dějiny českého divadla, 2. Doba předbřeznová. 1824–1846. Praha, Orbis 1957, s. 241.

Mapa působení souboru - Ochotnické divadlo

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':