Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Družina ochotníků / Vzdělávací a zábavný spolek Kálal

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1912
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x
1912 zde působila družina ochotníků.
V okolí nebylo morálně přijatelné hrát divadlo, takže počátky byly velmi těžké. Po hercích, vracejících se ze zkoušek, se házelo kamením.

Počátkem 20. let maloval dekorace pro nové jeviště v obci písecký malíř K. Veselý, dle Píseckých listů jde o doklad ochotnického divadla v obci.
Podmínky pro divadlo se změnily k lepšímu vlivem místních kněží, faráře P. Zemka a P. Čermáka, kteří navštěvovali každé představení spolku.
Obecenstvo, i nejstarší generace, scházelo se nakonec až ze vzdáleností tří hodin pěší chůze.

1926 se přejmenovali na Vzdělávací a zábavný spolek Kálal.

Do 1943 ochotníci sehráli 50 her obvyklého českého repertoáru, např. Alois Jirásek: Lucerna, Alois Jirásek: Vojnarka, František Ferd. Šamberk: Palackého třída 27, Gabriela Preissová: Její pastorkyňa, Karel Fořt: Z českých mlýnů, Rudolf Robl (nebo Fráňa Šrámek): Zvony, Antonín Lokay: Archa Noemova aj.
1943 měl spolek 70 činných členů.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 322.

ZPRÁVY ochotnické (dle Píseckých listů). Jeviště 1921, č. 4, s. 63.

Mapa působení souboru - Družina ochotníků / Vzdělávací a zábavný spolek Kálal

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':