Databáze českého amatérského divadla

Soubory: ÚMŠ

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1908
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x
Divadelní představení byla v Dobřenicích spjata nejprve s činností rozmanitých spolků, zejména místním odborem Ústřední matice školské, založeným roku 1895.
Od 1908 pořádla místní odbor ÚMŠ i divadelní představení. Vedoucím činitelem byl tehdy dobřenický učitel Karel Paclt, který také většinu inscenací nacvičil.
1909 si odbor zakoupil vlastní jeviště, to měl již 100 členů. Jeho činnost přerušila první světová válka.

1919 vznikl při matici zábavní odbor – výtěžek ze zábav, divadelních představení, přednášek a sbírek byl věnován především na rozvoj českého školství v pohraničí.
1931 - v červenci - Místní odbor ÚMŠ v Dobřenicích zanikl.
Bibliografie:
MÁLEK, Vlastimil: Dějiny obce Dobřenice na Královéhradecku (Od nejstarších dob do roku 1945). Dobřenice, Obecní úřad 1996, s. 104–109.

MÁLEK, Vlastimil: Informace pro Databázi ČAD, srpen 2007.

Související Organizace

Mapa působení souboru - ÚMŠ

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':